banner
|
start
stop

h1

Bernard H. Aepken Jr. na fotografii ze školní ročenky, r. 1942.

T/5 BERNARD H. AEPKEN JR.


3rd Army
123rd Ordnance Bomb Disposal Squad (Separate)


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


9. květen 1945
Pernek, Československo


Narozen: 24. červen 1923
St. Louis, Missouri - USA


Hřbitov: Calvary Cemetery and Mausoleum
Saint Louis, St. Louis City, Missouri, USA


ASN: 37415260
Hrob T/5 Bernarda H. Aepkena Jr. v USA.

Bernard Harry Aepken Jr. se narodil v St. Louis ve státě Missouri a prožil zde většinu svého krátkého života. Žil s rodiči a se sestrou, v roce 1942 maturoval na zdejší střední škole Beaumont High School. Po té nastoupil do telekomunikační společnosti Southwestern Bell Telephone Company a v lednu 1943 byl odveden do armády. Byl svobodný, bezdětný.

Pravděpodobně absolvoval kurz pro pyrotechniky v Aberdeen Proving Ground ve státě Maryland. Na jaře 1944 se stal jedním ze sedmi vojáků, kteří byli zařazeni do 123rd Ordnance Bomb Disposal Squad. Na konci září se vylodili ve Francii a od začátku ledna 1945 byli přičleněni k Pattonově Třetí armádě. S ní se přes bojiště v Belgii, Lucembursku a Německu dostali v květnu 1945 až do Československa.

9. května 1945 zahynulo v obci Pernek na Českokrumlovsku devět amerických vojáků při výbuchu německé munice. Jednalo se o 5 vojáků ze 123rd Ordnance Bomb Disposal Squad (Colebaugh, Aepken, Berger, Falkenheim, Moore) a 4 vojáky ze Sv. Co. 101st Infantry Regiment 26th Infantry Division (Guise, Evancho, Davis, Edwards).

Stodola za domem číslo 6 se v Perneku stala skladištěm zbraní a munice po prchajících a vzdávajících se německých vojácích. 9. 5. 1945 byly před stodolou zaparkovány tři americké nákladní vozy, na něž byla skládána německá munice, jež měla být následně odvezena k likvidaci. Před druhou hodinou odpolední se během nakládání najednou ozval ohromný výbuch. Některé stodoly začaly hořet, mnoho skleněných oken bylo vysypaných a dřevěných dveří vyražených. Na některých domech byla rozbitá střešní krytina a popraskané zdivo. Výbuch byl natolik silný, že těla některých vojáků bylo obtížné identifikovat.

Aepken byl pohřben na americkém vojenském hřbitově v Evropě. Později jeho rodina využila možnosti převézt tělo zpět do vlasti, k čemuž došlo na podzim 1948.