banner
|
start
stop

h1

Pvt. EDWARD R. BECKWITH Jr.


82nd Airborne Division, 508th Parachute Inf. Regiment
Company C


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI
PRISONER OF WAR - VÁLEČNÝ ZAJATEC


26. říjen 1944
Jehličná u Sokolova, Československo


Narozen: 8. září 1924
Wisconsin - USA


Hřbitov: Lakeside Memorial Park
Waupaca, Waupaca County, Wisconsin - USA


ASN: 16131814
Hrob Pvt. Edrwarda R. Beckwitha Jr. na hřbitově v USA.

Pvt. Edward R. Beckwith Jr. byl vysazen dne 6. června 1944 na území Normandie jako součást Dne D, spolu s dalšími vojáky z 82nd Airborne Division, 508th Parachute Infantry Regiment, Company C. 508th PIR byl vysazen do Normndie mezi 2:08 až 2:20 ráno. Jejich cílová oblast byla Drop Zone N, která se nacházela poblíž obce Picauville ve Francii. Celý svaz letounů se skládal z 117 letadel a 2056 výsadkářů. Výsadkáři byli vysazeny po celém území Normandie vlivem velké oblačnosti a silné protiletecké palby. Většina z nich přistála východně od přistávací zóny u Picauville kolem řeky Merderet. Někteří byli dokonce vysazeni pouhých 9 kilometrů od města Cherbourg.

Toto byl nejspíše i případ Pvt. Edwarda R. Beckwitha Jr., který byl od 6. června 1944 pohřešován. Edward byl umístěn ve Stalagu IV-B v Mühlbergu v Německu, poté byl umístěn do pracovního tábora v Jehličné - Arbeits-Kommando A-2 Grasseth, který spadal pod Stalag XIII - B v německém Weidenu. Váleční zajatci z tohoto pracovního tábora byly nuceni pracovat v uhelném dolu Marie v Královském Poříčí (Königswerth), spadající pod Sudetenländische Bergbau AG. 26. října 1944 při práci v uhelném dole v 9 hodin večer dochází ke kolapsu stropu jedné ze štoly. Pracující válečné zajatce v této šachtě zasypou kameny a větší části uhlí, které spadlo z výšky šesti metrů. Na Pvt. Edward R. Beckwith Jr. dopadá velký kus kamene na záda, který mu zlomil páteř. Okamžitě padá k zemi, ale nebyl mrtvý, na volání jeho kamaráda Roberta Savageho odpovídá, že nevidí. Pvt. Robert D. Savage byl také zraněn padajícím uhlím, ale dokázal se vyhrabat ze zásypu a dostat se k Beckwithovi. Vytáhl Edwarda ze zásypu a začal volat o pomoc. Na jeho volání přiběhl horník a odnesli Edwarda R. Beckwitha Jr. ven z dolu do jídelny. Bohužel Edward R. Beckwith Jr. umírá ještě ten den na následky zlomené páteře. Pvt. Robert D. Savage (ASN 12168201, ST N82610) byl členem 508th Parachute Infantry Regiment, 82nd Airborne Division, byl zajat 6. června 1944 během Dne D a konce války v zajetí se dožil, v dubnu 1945 byl osvobozen postupujícími americkými jednotkami. Výpověď o úmrtí Edwarda R. Beckwitha podal Robert D. Savage v listopadu 1944 v německém pracovním táboře v Jehličné.

Pvt. Edward R. Beckwith Jr. byl pohřben 29. října 1944 v 17 hodin v Jehličné (Grasseth) v severozápadní části civilního hřbitova ve čtvrté řadě do hrobu č. 9 po pravé straně. Tento hrob byl dvojitý a byl pohřben spolu Pvt. Robertem K. Hausem, který byl zastřelen 27. října 1944, když odmítl jít pracovat do dolů po zásypu při kterém zemřel Pvt. Edward R. Beckwith Jr. Robert K. Haus byl také členem 82nd Airborne Division a byl zajat 6. června 1944. Jejich společný hrob byl označen pouze jedním dřevěným křížem bez popisu.

Dne 5. června 1945 byly vyzvednuty těla amerických vojáků na hřbitově v Jehličné. Informaci o ostatcích amerických vojáků na hřbitově v Jehličné poskytla německá vláda již během války, prostřednictvím červeného kříže. Na spojitost s vojáky z pracovního tábora upozornil Arnold Polland z Jehličné, který pracoval jako mistr v dole Marie. Spolu s ním byl v Jehličné nalezen kromě Pvt. Roberta K. Hause také T/4 Andrew Kurchey, který byl ale chybně označen jako civilista a byl ponechán na hřbitově. Později byl správně identifikován a 20. listopadu 1946 byl exhumován americkými jednotkami. Identifikace ostatků proběhla na základě identifikační známky ze Stalagu, která byla nalezena na jeho krku a na základě údajů z místního dolu Marie v Královském Poříčí. Ostatky Pvt. Roberta K. Hause byly vyzvednuty 3048th QM Graves Registration Company pod vedením T/Sgt. Richarda Le Roy Lomsdalena. Ostatky vojáků byly převezny do St. Avoldu ve Francii a zde byly pohřbeny. Rodina Edwarda R. Beckwitha si vyžádala přemístění ostatků z Evropy do Spojených států a v září 1949 byly převezeny. Byl pohřben v Lakeside Memorial Park ve Waupaca, Waupaca County, Wisconsin.

Do armády vstoupil v říjnu 1942.

Dnes již obec Jehličná neexistuje, zanikla v 70 - 80. letech 20. století, kdy ustoupila uhelnému lomu Jiří, stejně tak jako objekty šachty Marie. Hřbitov v Jehličné, který se nacházel mezi Jehličnou a Královským Poříčím již také neexistuje.