banner
|
start
stop

h1

T/5 Clement E. Berger během výcviku v USA v létě 1944.

T/5 CLEMENT E. BERGER


3rd Army
123rd Ordnance Bomb Disposal Squad (Separate)


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


9. květen 1945
Pernek, Československo


Narozen: 25. únor 1915
West Seneca, Erie County, New York - USA


Hřbitov: sekce J, řada 4, hrob 8
Lorraine American Cemetery - Saint-Avold, Francie


ASN: 42028085
Hrob T/5 Clementa E. Bergera v St. Avold ve Francii.

Clement Ernest Berger se narodil ve West Seneca ve státě New York, později se přestěhoval do nedalekého města Buffalo v sousedství Niagárských vodopádů. Pocházel z rozvětvené rodiny, měl ještě pět starších sourozenců. V dostupných dokumentech můžeme číst, že na střední škole vydržel jen dva roky a než v září 1943 narukoval do armády, pracoval jako holič.

Byl přidělen k pyrotechnické jednotce a s velkou pravděpodobností tedy absolvoval kurz pro pyrotechniky v Aberdeen Proving Ground ve státě Maryland. Na jaře 1944 se stal jedním ze sedmi vojáků, kteří byli zařazeni do 123rd Ordnance Bomb Disposal Squad. Na konci září se vylodili ve Francii a od začátku ledna 1945 byli přičleněni k Pattonově Třetí armádě. S ní se přes bojiště v Belgii, Lucembursku a Německu dostali v květnu 1945 až do Československa.

9. května 1945 zahynulo v obci Pernek na Českokrumlovsku devět amerických vojáků při výbuchu německé munice. Jednalo se o 5 vojáků ze 123rd Ordnance Bomb Disposal Squad (Berger, Colebaugh, Aepken, Falkenheim, Moore) a 4 vojáky ze Sv. Co. 101st Infantry Regiment 26th Infantry Division (Guise, Evancho, Davis, Edwards).

Stodola za domem číslo 6 se v Perneku stala skladištěm zbraní a munice po prchajících a vzdávajících se německých vojácích. 9. 5. 1945 byly před stodolou zaparkovány tři americké nákladní vozy, na něž byla skládána německá munice, jež měla být následně odvezena k likvidaci. Před druhou hodinou odpolední se během nakládání najednou ozval ohromný výbuch. Některé stodoly začaly hořet, mnoho skleněných oken bylo vysypaných a dřevěných dveří vyražených. Na některých domech byla rozbitá střešní krytina a popraskané zdivo. Výbuch byl natolik silný, že těla některých vojáků bylo obtížné identifikovat.

Ke své ženě Margaret Dorothy Rusk (1920-2003) a jejich malé dceři se bohužel už nikdy nevrátil. Berger zažil první zranění při explozi munice již v prosinci 1944, tehdy to bylo v oblasti obličeje a následoval po něm opět návrat do služby. Výbuch munice v Československu pro něj byl však již fatální. In memoriam mu tak bylo uděleno vyznamenání Purpurové srdce. Jeho ostatky nakonec spočinuly na americkém vojenském hřbitově v St. Avold ve Francii.