banner
|
start
stop

h1

Pvt. William Bohus na fotografii před Dnem D.

Pvt. WILLIAM BOHUS


82nd Airborne Division, 508th Parachute Inf. Regiment
Company G


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI
PRISONER OF WAR - VÁLEČNÝ ZAJATEC


11. říjen 1944
Bukovany, Československo


Narozen: 30. duben 1925
Minneapolis, Hennepin County, Minnesota - USA


Hřbitov: sekce K, řada 31, hrob 30
Lorraine American Cemetery - Saint-Avold, Francie


ASN: 36823237
Hrob Pvt. Williama Bohuse na hřbitově v Saint Avold ve Francii, kde je pochován od října r. 1946.

Pvt. William Bohus byl vysazen dne 6. června 1944 na území Normandie jako součást Dne D, spolu s dalšími vojáky z 82nd Airborne Division, 508th Parachute Infantry Regiment, Company G. 508th PIR byl vysazen do Normndie mezi 2:08 až 2:20 ráno. Jejich cílová oblast byla Drop Zone N, která se nacházela poblíž obce Picauville ve Francii. Celý svaz letounů se skládal z 117 letadel a 2056 výsadkářů. Výsadkáři byli vysazeny po celém území Normandie vlivem velké oblačnosti a silné protiletecké palby. Většina z nich přistála východně od přistávací zóny u Picauville kolem řeky Merderet. Někteří byli dokonce vysazeni pouhých 9 kilometrů od města Cherbourg.

Toto byl nejspíše i případ Pvt. Williama Bohuse, který byl od 6. června 1944 pohřešován. Šest týdnů po Dni D byl jeho otec informován prostřednictvím červeného kříže, že je německým zajatcem. William byl umístěn ve Stalagu IV-B v Mühlbergu v Německu. V létě 1944 byl přemístěn do pracovního tábor Arbeits-Kommando Lager Hau v Tisové na Sokolovsku, který spadal pod Stalagu XIII-B v německém Weidenu. Zde pracoval v místním lomu "Silvestr". Byl nucen pracovat velmi tvrdě a bez většího přísunu jídla. Za celou dobu zajetí o něm rodina slyšela pouze jednou, přes formální dopis ze zajateckého tábora v Německu, že je zajat. 11. října 1945 byl zastřelen mezi obcí Bukovany a Chlum Svaté Máří německým vojákem Obergfreiterem Falberem. Než byl zastřelen, došlo mezi Williamem Bohusem a Obergfreiterem Falberem k neshodě, což vyústilo ve výstřel z Falberovi pistole na Bohuse. Naštěstí William Bohus stačil postřehnout oč jde Falberovi, a tak v poslední chvíli uhnul a byl zasažen do obličeje. Zraněný William Bohus se pokusil uniknout Falberovi, byl ale chycen a Falber znovu vystřelil do jeho hlavy. To Fablerovi ale stále nestačilo, a tak ho střelil znovu zezadu do hlavy.

Pvt. William Bohus byl pohřben ruskými zajatci v obci Citice na Sokolovsku, která leží vedle Tisové. Byl pohřben za zeď místního hřbitova u márnice vedle italského zajatce Pattiniho Alessandra a stále neidentifikované osoby pod číslem X-7661. 21. srpna 1946 byl vyzvednut ze hřbitova v Citicích americkou vojenskou misí, kterou zajišťovala 611th Quartermaster Company. Jeho hrob již v roce 1946 nebyl označen, ale poblíž hrobů se nacházel pozůstatek kříže s vojenskou známkou, která patřila Pvt. Wiliamu Bohusovi. Ta byla nejprve přiřazena k tělesným pozůstatkům s číslem X-7661. Ostatky Wiliama Bohuse byly označeny X-7660. Ty byly převezeny na vojenský americký hřbitov Saint Avoldu ve Francii, kde byly pohřbeny v říjnu roku 1946 a podrobeny dalšímu zkoumání. Tělo Williama Bohuse se podařilo správně identifikovat na základě DNA analýzy ze zubů. Osoba pod číslem X-7661 zůstává dodnes neznámá a je pochována po levé straně hrobu Williama Bohuse.

Jeho rodina přišla do Spojených států amerických v roce 1920 z maďarské vesnice Bikács. Do armády vstoupil v červnu 1942. Všechny podrobnosti o jeho úmrtí pochází z vyšetřování policejní stanice v Dolním Rychnově na Sokolovsku z července 1946, které jsou součástí jeho exhumačního protokolu.