banner
|
start
stop

h1

Michael J. Callahan na fotografii před válkou.

S/Sgt. MICHAEL J. CALLAHAN


1st Infantry Division, 16th Infantry Regiment
2nd Battalion, Company E


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


6. květen 1945
Doubrava, Československo


Narozen: 6. listopadu 1923
Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania - USA


Hřbitov: Calvary Cemetery
West Conshohocken, Montgomery County, Pennsylvania - USA


ASN: 33585998
S/Sgt. Michael Joseph Callahan sloužil u Company E pod 1st Infantry Division, 16th Infantry Regiment.

Company E, jíž byl S/Sgt. M. J. Callahan součástí, vyrazila 6. května 1945 v 6 hodin ráno ze svých pozic u železniční trati na východ od Antonínovy Výšiny s cílem Chlum Svaté Máří. V 11:25 se dostala jedna četa od Company E v prostoru obce Doubrava (Doberau) do střetu s nepřítelem. Výsledkem střetu byli 4 ranění a jeden padlý. Tím byl S/Sgt. Michael J. Callahan, který byl nepřátelskou palbou zasažen do hrudníku. Na straně nepřítele padlo 12 vojáků a 21 jich bylo zajato, měli rozkaz bojovat do posledního muže.

Před válkou pracoval pro železniční společnost Nickel Plate Railroad ve Philadelphii. Vystudoval West Philadelphia High School. Před odchodem do zámoří si vzal Julii Nelson. Do armády vstoupil 19. února 1943. Nastoupil ke 16th Infantry Regiment, 1st Infantry Division a prošel těžkými boji v Severní Africe, Sicílii, Francii, Belgii, Německu a Československu. Z hodnosti Private First Class, kterou měl ještě v listopadu 1944, se dostal až na hodnost Staff sergeant.

Za hrdinství během 6. června 1944 při vylodění v Normandii obdržel medaili Bronze Star. Posmrtně obdržel medaili Silver Star za bojovou akci z 19. listopadu 1944 v Německu, kterou převzal jeho otec a matka, Michael a Nora Callahan. Podle dostupných informací prošel celou válkou bez zranění, Purpurové srdce získal posmrtně za událost, která se odehrála 6. května 1945 v Doubravě v Československu.

Obec Doubrava je dnes zaniklá vesnice mezi obcemi Povodí a Vackovec.