banner
|
start
stop

h1

Earl R. Colebaugh v létě 1944 v USA.

T/Sgt. EARL R. COLEBAUGH


3rd Army
123rd Ordnance Bomb Disposal Squad (Separate)


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


9. květen 1945
Pernek, Československo


Narozen: 14. leden 1906
Savanna, Carroll county, Illinois - USA


Hřbitov: sekce J, řada 36, hrob 13
Lorraine American Cemetery - Saint-Avold, Francie


ASN: 36775329
Hrob T/Sgt. Earla R. Colebaugha v St. Avold ve Francii.

Earl Raymond Colebaugh na začátku čtyřicátých let pracoval v Savanna Ordnance Depot ve státě Illinois, kde probíhala výroba a recyklace munice. To mělo nejspíše vliv na to, že když v listopadu 1943 vstoupil do armády, byl poslán do školy pro pyrotechniky v Aberdeen Proving Ground ve státě Maryland. Na jaře 1944 se stal jedním ze sedmi vojáků, kteří byli zařazeni do 123rd Ordnance Bomb Disposal Squad. Na konci září se vylodili ve Francii a od začátku ledna 1945 byli přičleněni k Pattonově Třetí armádě. S ní se přes bojiště v Belgii, Lucembursku a Německu dostali v květnu 1945 až do Československa.

9. května 1945 zahynulo v obci Pernek na Českokrumlovsku devět amerických vojáků při výbuchu německé munice. Jednalo se o 5 vojáků ze 123rd Ordnance Bomb Disposal Squad (Colebaugh, Aepken, Berger, Falkenheim, Moore) a čtyři vojáky ze Service Co. 101st Infantry Regiment 26th Infantry Division (Guise, Evancho, Davis, Edwards).

Stodola za domem č.p. 6 se v Perneku stala skladištěm zbraní a munice po prchajících a vzdávajících se německých vojácích. Dne 9. května 1945 byly před stodolou zaparkovány tři americké nákladní vozy, na něž byla skládána německá munice, jež měla být následně odvezena k likvidaci. Před druhou hodinou odpolední se během nakládání najednou ozval ohromný výbuch. Některé stodoly začaly hořet, mnoho skleněných oken bylo vysypaných a dřevěných dveří vyražených. Na některých domech byla rozbitá střešní krytina a popraskané zdivo. Výbuch byl natolik silný, že těla některých vojáků bylo obtížné identifikovat.

T/Sgt. Colebaughovi bylo posmrtně uděleno vyznamenání Purpurové srdce. To si převzala manželka Clara a dvouletý syn Ray. Ostatky byly nejdříve převezeny na americký vojenský hřbitov do Norimberku, následně pak na vojenský hřbitov do Saint Avold ve Francii, kde proběhl tradiční vojenský pohřeb. Rodina neusilovala o převezení těla zpět do USA, ale zřídila u rodinného hrobu v Savanna pamětní kámen s jeho jménem. Jeho jméno je dále vzpomenuto na památníku v Mt. Carroll, který nese jména zemřelých vojáků z Carroll County.