banner
|
start
stop

h1

Cpl. Lewis W. Conklin na fotografii z Německa.

Cpl. LEWIS W. CONKLIN


97th Infantry Division
97th Reconnaissance Troop
3rd Platoon


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


25. duben 1945
Studánka u Aše, Československo


Narozen: 2. listopadu 1914
Chester, Orange County, New York - USA


Hřbitov: Hřbitov: sekce A, řada 32, hrob 10
Lorraine American Cemetery - Saint-Avold, Francie


ASN: 32808706
Hrob Lewise W. Conklina v St. Avold ve Francii.

Cpl. Lewis Wendell Conklin byl členem průzkumné jednotky 97th Reconnaissance Troop(Mechanized) pod 97th Infantry Division u 3rd Platoon. Dne 25. dubna 1945 od šesti ráno se 97th Reconnaissance Troop přesouvala od německého města Marktleuthen do oblasti obce Hranice (Rossbach) v Československu, kde nahradila 303rd Infantry Regiment od 97th Infantry Division. V 15:00 se 3rd Platoon dostal pod těžkou palbu nepřítele poblíž obce Studánka u Aše (Thonbrunn), během níž byl zraněn Pfc. William J. Harrer. Jednotka si vyžádala příjezd ambulance. Pro zraněného vojáka byla vyslána patrola, do jejíž vedení se přihlásil Cpl. Lewis W. Conklin. Území, kam se patrola vydala zachránit zraněného vojáka, byla pod silnou palbou nepřátelských zbraní a minometů ze skrytých pozic. Když patrola přišla k místu, kde ležel zraněný voják, Cpl. Lewis W. Conklin zpozoroval blížícího se nepřátelského vojáka, ale brzy se mu ztratil z očí, díky silně zalesněnému území. Ve snaze nalézt pozici nepřítele, Cpl. Conklin nebojácně a odvážně sám sebe vystavil nepřátelské palbě. Po objevení nepřátelské pozice okolo 16:30, při snaze na ní upozornit veliteli hlídky, byl Cpl. Conklin zasažen nepřátelskou palbou do hlavy.

Během této akce byl zajat nepřítelem další člen 97th Reconnaissance Troop Pvt. Peter Budy, který byl později osvobozen ze zajetí.

O den později, 26. dubna 1945 v 6:45 ráno bylo tělo Cpl. Lewise W. Conklina evakuováno z lesa u Studánky u Aše, z místa jeho úmrtí. Vedením této akce se ujal 1/Lt. Richard L. Walther a spolu s T/5 Stanley T. Noyesem, Pfc. Gerald Silverem, za podpory dalších šesti vojáků, minometné a kulometné palby, odnesli tělo Cpl. Conklina na nosítkách. V červnu 1945 za tuto akci obdrželi medaili Bronze Star.

Lewis W. Conklin obdržel posmrtně medaile Purple Heart a Silver Star za akci u Studánky u Aše, které převzala jeho žena Alma A. Conklin od Col. George S. Beurketa při ceremonii v Morris Memorial Field, Governors Island v New Yorku, která se konala 14. září 1945.

Tělo bylo pohřbeno na hřbitově 3rd Army v Norimberku v Německu, později blo převezeno na hřbitov v St. Avold ve Francii, kde leží dodnes. Jeho jméno je vzpomenuto na rodinném hrobě na hřbitově ve Warwick, Orange County, New York v USA.

Do armády vstoupil 16. února 1943.