banner
|
start
stop

h1

Pfc. Merle T. Davis na fotografii pořízené během výcviku v USA v roce 1944.

Pfc. MERLE T. DAVIS


26th Infantry Division
101st Infantry Regiment, Service Company


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


9. květen 1945
Pernek, Československo


Narozen: 15. srpen 1907
Oenaville, Bell County, Texas - USA


Hřbitov: Oenaville Public Cemetery
Oenaville, Bell County, Texas - USA


ASN: 38606458
Hrob Pfc. Merle T. Davise v USA.

Merle Thomas Davis nastoupil službu v armádě v listopadu 1943. Základní výcvik absolvoval v Camp Shelby, Mississippi jako voják B Company, 259th Infantry Regiment, 65th Infantry Division.

Kvůli ztrátám americké armády při invazi a po ní, bylo potřeba rychle doplňovat do bojujících divizí nové vojáky, kteří už měli po výcviku. Tak například 101st Infantry Regiment 26th Infantry Division přišel o několik stovek mužů a sám je potřeboval doplnit před tím, než záhy odpluje do Evropy. A protože u 65th Infantry Division bylo plánováno s přesunem do Evropy až na leden 1945, vzali celou jednu rotu a dali jí k 26th Infantry Division, která měla aktuální nedostatek mužstva. Díky tomu se z B Company, 259th Infantry Regiment, 65th Infantry Division stala E Company, 101st Infantry Regiment, 26th Infantry Division.  Tento přesun se tedy týkal i M.T.Davise.

Ke své nové jednotce se připojil na konci června 1944 ve Fort Jackson, South Carolina. Na konci srpna se přesunuli do Camp Shanks, New York a po pár dnech jejich loď vyplula do Evropy.

Na začátku září 1944 se vylodili ve Francii. 26th Infantry Division byla o pár dní později začleněna do Pattonovy Třetí armády. Davis tak zažil boje ve Francii, Lucembursku, Německu a Rakousku. Mezitím došlo v rámci reorganizace pluku k jeho přesunu z E Company do Service Company a to dne 8.12.1944.

Nakonec se M. T. Davis dostal 6. května 1945 se svojí jednotkou až na území jižních Čech. Servisní rota, ve které sloužil, přijela 8.5.1945 do obce Pernek na Českokrumlovsku. Jeho život vyhasl o den později, když bylo v Perneku zabito devět amerických vojáků při výbuchu německé munice. Jednalo se o 4 vojáky ze Service Co. 101st Infantry Regiment 26th Infantry Division (Davis, Guise, Evancho, Edwards) a 5 vojáků ze 123rd Ordnance Bomb Disposal Squad (Colebaugh, Aepken, Berger, Falkenheim, Moore).

Stodola za domem číslo 6 se v Perneku stala skladištěm zbraní a munice po prchajících a vzdávajících se německých vojácích. 9. 5. 1945 byly před stodolou zaparkovány tři americké nákladní vozy, na něž byla skládána německá munice, jež měla být následně odvezena k likvidaci. M.T.Davis byl jedním z vojáků, kteří pomáhali s nakládáním. Před druhou hodinou odpolední se během nakládání najednou ozval ohromný výbuch. Některé stodoly začaly hořet, mnoho skleněných oken bylo vysypaných a dřevěných dveří vyražených. Na některých domech byla rozbitá střešní krytina a popraskané zdivo. Výbuch byl natolik silný, že těla některých vojáků bylo obtížné identifikovat.

Pfc. Davis získal během války vyznamenání Bronzovu hvězdu a dvě Purpurová srdce. První srdce obdržel za zranění střepinou 26.12.1945 v Lucembursku. Další Purpurové srdce obdržel za zranění, která vedla k jeho smrti v Československu. To druhé už si převzala manželka Hattie a čtyřletý syn Tommy.

Davis byl nejdříve pohřben na americkém vojenském hřbitově v Norimberku, následně na americkém vojenském hřbitově v St. Avold ve Francii. Na žádost rodiny pak došlo v srpnu 1948 k exhumaci a převozu zpět do vlasti. Davisovy ostatky dorazily do rodného Texasu vlakem v lednu 1949 a rodina ho pohřbila na hřbitově v jeho rodišti. Jeho jméno je zmíněno též na náhrobku manželky Hattie Francis Hargrove Davis, která je pohřbena na hřbitově Little Flock Cemetery v nedalekém Temple.