banner
|
start
stop

h1

Pfc. Emory A. Edwards na fotografii z armády.

Pfc. EMORY A. EDWARDS


26th Infantry Division
101st Infantry Regiment, Service Company


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


9. květen 1945
Pernek, Československo


Narozen: 19. duben 1923
Williamsport, Lycoming County, Pennsylvania - USA


Hřbitov: Wildwood Cemetery
Williamsport, Lycoming County, Pennsylvania - USA


ASN: 33513365
Hrob Pfc. Emory A. Edwardse v USA.

Emory Andrew Edwards pocházel ze státu Pennsylvania. V roce 1941 dokončil střední školu v rodném Williamsportu. V té době žil už jen s matkou, sestra se provdala a otec zemřel, když mu bylo patnáct. Dva roky byl zapsán na University of Virgina do kurzu, který ho připravoval na práci v právnické oblasti. Pak ale v červenci 1943 narukoval do armády. Byl svobodný, bezdětný.

Na začátku září 1944 se vylodil ve Francii jako voják 101st Infantry Regiment, který byl součástí 26th Infantry Division. Divize byla o pár dní později začleněna do Pattonovy Třetí armády. Emory tak zažil boje ve Francii, Lucembursku, Německu a Rakousku. A 6. května 1945 se dostal až na území jižních Čech. Servisní rota, ve které sloužil, přijela 8.5.1945 do obce Pernek na Českokrumlovsku.

Jeho život vyhasl o den později, když bylo v Perneku zabito devět amerických vojáků při výbuchu německé munice. Jednalo se o 4 vojáky ze Service Co. 101st Infantry Regiment 26th Infantry Division (Edwards, Davis, Guise, Evancho) a 5 vojáků ze 123rd Ordnance Bomb Disposal Squad (Colebaugh, Aepken, Berger, Falkenheim, Moore).

Stodola za domem číslo 6 se v Perneku stala skladištěm zbraní a munice po prchajících a vzdávajících se německých vojácích. 9. 5. 1945 byly před stodolou zaparkovány tři americké nákladní vozy, na něž byla skládána německá munice, jež měla být následně odvezena k likvidaci. Před druhou hodinou odpolední se během nakládání najednou ozval ohromný výbuch. Některé stodoly začaly hořet, mnoho skleněných oken bylo vysypaných a dřevěných dveří vyražených. Na některých domech byla rozbitá střešní krytina a popraskané zdivo. Výbuch byl natolik silný, že těla některých vojáků bylo obtížné identifikovat. Podle dostupných poznatků se zatím zdá, že Edwards byl náhodný kolemjdoucí, kterého výbuch také zasáhl.

Dle nápisu na jeho hrobě, získal dvakrát vyznamenání Bronze Star Medal. Posmrtně pak také Purple Hearth.

Nejdříve byl pohřbený na vojenském hřbitově v Norimberku, po té ve Francii v St. Avold. V srpnu 1948 došlo na přání rodiny k exhumaci a následnému opětovnému pohřbení do půdy rodné Pennsylvanie.