banner
|
start
stop

h1

T/5 ROBERT H. FALKENHEIM


3rd Army
123rd Ordnance Bomb Disposal Squad (Separate)


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


9. květen 1945
Pernek, Československo


Narozen: 17. březn 1915
Illinois - USA


Hřbitov: sekce E, řada 20, hrob 35
Lorraine American Cemetery - Saint-Avold, Francie


ASN: 06831089
Hrob T/5 Roberta H. Falkenheima v St. Avold ve Francii.

Robert Hill Falkenheim pocházel z amerického státu Illinois. Byl přidělen k pyrotechnické jednotce, konkrétně k 123rd Ordnance Bomb Disposal Squad. S tou se v rámci Pattonovy Třetí armády dostal v květnu 1945 až do Československa.

9. května 1945 zahynulo v obci Pernek na Českokrumlovsku devět amerických vojáků při výbuchu německé munice. Jednalo se o 5 vojáků ze 123rd Ordnance Bomb Disposal Squad (Falkenheim, Berger, Colebaugh, Aepken, Moore) a 4 vojáky ze Sv. Co. 101st Infantry Regiment 26th Infantry Division (Guise, Evancho, Davis, Edwards).

Stodola za domem číslo 6 se v Perneku stala skladištěm zbraní a munice po prchajících a vzdávajících se německých vojácích. 9. 5. 1945 byly před stodolou zaparkovány tři americké nákladní vozy, na něž byla skládána německá munice, jež měla být následně odvezena k likvidaci. Před druhou hodinou odpolední se během nakládání najednou ozval ohromný výbuch. Některé stodoly začaly hořet, mnoho skleněných oken bylo vysypaných a dřevěných dveří vyražených. Na některých domech byla rozbitá střešní krytina a popraskané zdivo. Výbuch byl natolik silný, že těla některých vojáků bylo obtížné identifikovat.

In memoriam mu tak bylo uděleno vyznamenání Purpurové srdce. Jeho ostatky nakonec spočinuly na americkém vojenském hřbitově v St. Avold ve Francii. Na hřbitově Evergreen Cemetery ve městě Ava (Jackson County, Illinois, USA), kde jsou pohřbeni jeho rodiče, má umístěnou pamětní desku.