banner
|
start
stop

h1

Fotografie Allana H. Fergusona z Anglie.

2/Lt. ALLAN H. FERGUSON Jr.


8th Air Force, 398th Bomb Group
602nd Bomb Squadron
Pilot B-17G No. 42-97266


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


25. duben 1945
Lhota u Dobřan, Československo


Narozen: 30. březen 1924
Cook County, Illinois - USA


Hřbitov: Memorial Park Cemetery and Crematorium
Skokie, Cook County, Illinois - USA


ASN: O-778761
Hrob Allana H. Fergusona v USA.

2/Lt. Allan Harvey Ferguson Jr. byl pilotem létající pevnosti B-17 u 602nd Bomb Squadron, 398th Bomb Group pod 8th Air Force. Dne 25. dubna 1945 pilotoval B-17G No. 42-97266 s přezdívkou "Godfathers Inc.", jejíž cílem bylo letiště Plzeň-Bory. Fergusonova B-17 letěla v horní skvadroně ve spodní části jako letadlo č. 5. Horní skvadrona se skládala z celkem desíti letounů. Celkový svaz s cílem letiště Plzeň-Bory se skládal z 78 letounů. Letoun 2/Lt. Fergusona byl zasažen flakem do 2. a 3. motoru v 11:14 hod. při druhém průletu nad cílem krátce předtím, než skvadrona odhodila bomby. Letoun po minutě a půl vypadl z formace a začal klesat vlevo dolů s táhnoucím se dýmem z motoru na levém křídle. Během klesání stačily odhodit bomby. Letoun začal rychle klesat a padat ve spirále. Pilotovi se později povedlo letoun dostat pod kontrolu zhruba ve výšce mraků a stroj vyrovnal. Krátce po zásahu letounu se Ferguson snažil sdělit přes interkom instrukce pro posádku, ale byl velmi špatně slyšet. Během pádu se povedlo vyskočit třem členům osádky. Stroj dopadl poblíž Lhoty u Dobřan, patrně ve snaze nouzově přistát s letounem. Trosky letounu následně pohltil požár. 2/Lt. Allan H. Ferguson umírá v troskách bombardéru.

Z celé osádky osmi mužů přežili jen S/Sgt. Wiliam O'Malley Jr. a S/Sgt. Harry I. Mazer. Třetím, kdo letoun opustil na padáku byl T/Sgt. Michael J. Brennan Jr., který byl po přistání zastřelen německými vojáky.

Allan H. Ferguson Jr. byl nositelem Air Medal, která byla dekorována třemi listy za opakované udělení. Posmrtně mu bylo uděleno Purpurové srdce za úmrtí 25. dubna 1945. Za celou službu u 8th Air Force v Anglii absolvoval 26 misí.

2/Lt. Ferguson byl exhumován v létě 1945 z litického hřbitova, kde byl pohřben v hromadném hrobu spolu s dalšími členy posádky a převezen na hřbitov v St. Avold ve Francii. Na žádost rodiny byly ostatky v prosinci 1948 převezeny na hřbitov ve Skokie, Cook County, Illinois v USA.

Do letectva vstoupil v listopadu 1942.

Památník mužům 2/Lt. Fergusona je zřízen v Liticích.