banner
|
start
stop

h1

Earle D. Greene na fotografii před válkou.

Lt. Col. EARLE D. GREENE


1st Infantry Division
Division Headquarters


DIED NON-BATTLE - NEBOJOVÉ ÚMRTÍ


2. červenec 1945
Bor, Československo


Narozen: 15. června 1909
Pittsfield, Berkshire County, Massachusetts - USA


Hřbitov: Newton Cemetery
Newton, Middlesex County, Massachusetts - USA


ASN: O-273718
Hrob Earle D. Greene v USA.

Lt. Col. Earle Davis Greene sloužil u velitelství divize 1st Infantry Division. Dne 2. července 1945 byl Earle vyslán na vojenskou misi do Československa z německého Ansbachu, aby zajistil přesun vojsk. Při této cestě se Jeep, ve kterém jel Lt. Col. Earl D. Greene a jeho řidič, dostal mimo kontrolu na mokré a hrbolaté cestě a narazil bokem do stromu. Tato událost se odehrála západně od města Bor okolo 13:40. Řidič Jeepu byl nárazem do stromu poraněn a vážně zraněný Lt. Col. Earle D. Greene byl převezen na ošetření do Tachova, kde po 20 minutách na následky zranění umírá. Rodina se tuto smutnou zprávu dozvěděla 20. července 1945.

Earle D. Greene ukončil v roce 1926 Pittsfield High School a poté pokračoval na Harvardu - Class 1930. Po studiu začal pracovat v oblasti ropného průmyslu, kde se vypracoval až na pozici Viceprezidenta společnosti Oil Service Company of New England. Dne 29. září 1939 si vzal jeho manželku, Elizabeth M. Knowles. V té době žil v Chestnut Hill, Middlesex County v Massachusetts. Do armády vstoupil 24. července 1941.

V srpnu 1942 odešel do zámoří a byl přidělen ke 33rd Field Artillery Battalion spadající pod 1st Infantry Division. S touto divizí prošel všech osm hlavních kampaní, od Afriky přes Sicílii, Normandii až po Československo. Byl vyznamenán francouzským vyznamenáním Croix de Guerre a americkým Legion of Merit a Bronze Star. V prosinci 1943 obdržel medaili Silver Star, tehdy ještě v hodnosti Captain během bojů v Sicílii, byl vyslán k vytvoření pozorovatelské pozice k obstřelování dělostřeleckou palbou nepřítele, když byly spojenecké síly donuceny ustoupit ze svých předních pozic. Pozorovatelskou pozici ustanovil necelé dvě míle od nejpřednějších spojeneckých linií a po celé dva dny čelil nepřátelské střelbě z palných zbraní a dělostřelectva, když naváděl dělostřeleckou palbu spojeneckých baterií na nepřítele. Soustředěná střelba děl pomohla odrazit nepřátelské útoky.

Při vylodění v Normandii již působil v hodnosti Majora. Během postupu Francií, když vstupoval s 1st Infantry Division do města Hautmont v severní Francii na hranicích s Belgií dne 3. září 1944, se seznámil s francouzskou rodinou Denizot, se kterou si dopisoval po zbytek války. V únoru 1945 byl povýšen do hodnosti Lieutenant Colonel a převelen na velitelství divize, kde působil v sekci G-3, která měla za úkol plánování vojenských operací a přesunů jednotek. V květnu 1945 byl umístěn na velitelství 1st Infantry Division v Chebu.

Za celou válku nebyl zraněn, i když se pohyboval v předních liniích a několikrát se dostal pod přímou palbu nepřítele z ručních zbraní i dělostřelectva. Potom, čím vším si za celou válku prošel, umírá nešťastnou náhodou v Československu nedaleko města Bor, dva měsíce po válce v Evropě. Francouzská rodina Denizot po smrti Earle D. Greene udržovala s jeho příbuznými v Americe dlouhodobý kontakt, navštívila také jeho hrob v St. Avold a zaslali rodině fotografii náhrobku do USA.

V prosinci 1948 byl pohřben v USA, poté co byly jeho ostatky převezeny ze hřbitova v St. Avold ve Francii. Rodina Earla dostala jeho "Psí známku", která byla přepravována v rakvi spolu s jeho ostatky. Pozůstalými po Earle D. Greeneovi byli jeho rodiče, jeho sestra Marjorie (Greene) Eaton a manželka Elizabeth M. Knowles (Greene). Dnes je tato známka ve sbírkách The Gettysburg Museum Of History v americké Pennsylvanii, spolu s dopisem, který byl předán se známkou.