banner
|
start
stop

h1

Pfc. James W. Hancock na fotografii ze služby u 2nd Cavalry Group.

Pfc. JAMES W. HANCOCK


2nd Cavalry Reconnaissance Group
2nd Cavalry Reconnaissance Squadron
Troop C, 1st Platoon


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


4. květen 1945
Paseka, Československo


Narozen: 15. ledna 1923
Campbell County, Virginia - USA


Hřbitov: Mount Hope Church Memorial Garden
Salisbury, Rowan County, North Carolina - USA


ASN: 34602885
Hrob Jamese W. Hancocka v USA.

Pfc. James William Hancock sloužil u Troop C, 2nd Cavalry Reconnaissance Squadron pod 2nd Cavalry Reconnaissance Group. Datum 4. května 1945 se zapsal jako jeden z nejhorších dní války pro Troop C, ač se již válka blížila ke konci a prošli si těžkými boji od Francie až po Německo. 1st Platoon, jíž byl James W. Hancock součástí, ustanovila v obci Paseka v Československu opěrný bod. 1/Lt. Albert C. Gannaway Jr., velitel 1st Platoon, odjel z Paseky na velitelství podat hlášení a při své zpáteční cestě do Paseky byl jeho Jeep zasažen nepřátelskou bazukou a dostal se pod palbou z ručních zbraní nepřítele. Německé jednotky mezitím obklíčili celou Paseku. Velitel čety, 1/Lt. A. C. Gannaway Jr., se se dostal z příkopu vedle svého Jeepu a vrátil se na velitelství pro posily.

Na pomoc obklíčené 1st Platoon přijela 3rd Platoon spolu s četou tanků. Když se blížili k Pasece, narazili na nepřátelský odpor, při kterém bylo zabito 10 německých vojáků a dva vojáci byli zajati. Důstojník, kterého zajali, vypověděl, že 1st Platoon byla zajata a již byla odvedena pryč z Paseky. Zajatí vojáci od 1st Platoon byli o několik dní později zachráněni Troop B od 42nd Cavalry Reconnaissance Squadron. Během boje o Paseku byl z 1st Platoon zraněn Sgt. Frederick C. Bonte, T/5 Andrew S. Corell a Pfc. Fred W. Ashley , který na své zranění umírá ještě ten den. Zabiti v boji v Pasece byl nejspíše Pfc. George H. Buttron Jr. a Pfc. James W. Hancock. Na ověření, zda zemřeli během boje, nebo na svá zranění v zajetí stále pracujeme.

Další německý zajatec, vypověděl že byl členem rezervní čety, která zaútočila 4. května 1945 na 1st Platoon v obci Paseka. Útok byl den předem dobře naplánován německým kapitánem této jednotky, která zpozorovala 3. května 1945 z blízkého kopce severně od Paseky padesát amerických vojáků. Německý kapitán naplánoval útok na další den, pokud bude americká jednotka stále v oblasti Paseky. Německá jednotka se rozdělila do tří skupin, pomocí kterých obklíčili Paseku ze severu, jihu a jihovýchodu. Zajatec byl členem skupiny, která měla za úkol útočit od jihovýchodu. Dle jeho výpovědi mělo být zajato 22 amerických vojáků a jeden zabit. Vězni byly odvezeny na dvou Jeepech. Německá jednotka měla útočit v síle 150 mužů.

Do armády James W. Hancock vstoupil 21. ledna 1943. Před vstupem do armády pracoval ve textilní společnosti Cannon Mills ve městě Kannapolis v Severní Karolíně. Se 2nd Cavalry Group prošel boji ve Francii, Německu a Československu. James W. Hancock byl 19. listopadu 1944 zraněn od dělostřeleckého granátu, když se Troop C vyměnil s jinou jednotkou ve svých pozicích, a stáhli se do Bathelémontu ve Francii do zálohy pro odpočinek. Krátce po dosažení oblasti Bathelémontu, začala nepřátelská dělostřelecká palba. Pfc. James W. Hancock ve chvíli dělostřelecké palby byl na louce, která měla být místem jejich tábora, ihned byl zasaženou jednou ze střepin od dělostřeleckého granátu. Na ošetřovně se léčil ze svého zranění až do února 1945, poté se opět připojil zpět ke své jednotce.

PFc. James W. Hancock byl nejprve pohřben na vojenském americkém hřbitově v německém Norimberku, později byl přesunut na hřitov ve Francii. V květnu 1949 byly ostatky Jamese převezeny na hřbitov v Salisbury, Rowan County, North Carolina v USA na žádost jeho rodiny.

Zvláštností v případě Pfc. Jamese W. Hancocka je, že v knize "A History of Second U. S. Cavalry" vydané brzyy po válce v Německu, byl uváděn pouze jako zraněný v boji a ani nebyl zařazen na listinu ztrát 2nd Cavalry Group v této knize. Některé záznamy ho uvádí dokonce jako Missing in Action, ač jeho ostatky byly nalezeny již v květnu 1945.