banner
|
start
stop

h1

Pvt. ROBERT K. HAUSE


82nd Airborne Division, 307th Airborne Engineers Bn.
Company B


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI
PRISONER OF WAR - VÁLEČNÝ ZAJATEC


27. říjen 1944
Jehličná u Sokolova, Československo


Narozen: 21. únor 1925
Allentown, Lehigh County, Pennsylvania - USA


Hřbitov: Arlington Memorial Park
Whitehall, Lehigh County, Pennsylvania - USA


ASN: 13027360
Hrob Pvt. Roberta K. Hauseho na hřbitově v USA.

Pvt. Robert K. Hause byl členem Company B, 307th Airborne Engineers Battalionu od 82nd Airborne Division. 6. června 1944 se s Company B účstnil operace Neptun - Dne D, kdy byla jeho rota přidělena k 505th Regimental Combat Team (RCT). 505th RCT byla jedna z mála jednotek, která během Dne D přistála ve velkých počtech na svých určených přistávacích zónách. Až 75% vojáků 505th RTC přistála ve vymezené zóně přistání či v blízké vzdálenosti od nich. Zbytek byl roztroušen po celé Normandii. Ve 3:00 ráno vyskočili první vojáci od 505th RTC z letadel a přistáli východně od řeky Merderet do vymezené zóny Drop Zone O. Úkolem 82nd Airborne Division během 6. června 1944 bylo zajistit křižovatku ve městě Ste-Mère-Église, dvě předmostí přes řeku Merderet a zničit dva mosty přes řeku Douve. Za svou statečnost a odvahu získala 307th AEB prezidentskou citaci. Robert K. Haus byl pohřešován od 6. června 1944, byl patrně zajat brzy po seskoku, vlivem přistání mimo přistávací plochu. V záznamech ze zajateckého tábora uvádí den jeho zajetí 6. června 1944.

V červenci 1945 dostala rodina pozůstalost po Robertovi, která obsahovala věci, které po něm zůstali v Anglii po odchodu na misi do Normandie. Až do 5. srpna 1944 byl veden jako voják pohřešovaný v akci (MIA - Missing in action), tehdy byl jeho status změněn na válečný zajatec (POW - Prisoner of war), díky zprávě přes červený kříž, kterou zaslala Německá vláda. Tento status měl až do 14. prosince 1944, kdy byl prohlášen za mrtvého s datem úmrtí 27. října 1944. 18. prosince 1944 rodina Pvt. Hause obdržela zprávu o jeho úmrtí.

Robert byl nejprve umístěn ve Stalagu XII-A v Limburg an der Lahn v Německu. Později byl přemmístěn do pracovního tábora v Jehličné - Arbeits-Kommando A-2 Grasseth, které spadalo pod Stalag XIII - B v německém Weidenu. V tomto pracovní táboře byli váleční zajatci nuceni pracovat v uhelném dolu Marie v Královském Poříčí (Königswerth), spadající pod Sudetenländische Bergbau AG. Příběh smrti Pvt. Robert K. Hause začíná 26. října 1944, kdy při práci v uhelném dole Marie, zemřel Pvt. Edward R. Beckwith Jr., vlivem kolapsu stropu dolu, kdy bylo uvolněno několik větší částí kamenů, které spadly na záda Edwarda R. Beckwitha a zlomily mu páteř. Edward neumírá hned po záshahu kamením. Ze sutin ho vysvobodí jeho kamarád, ale na záchranu už je pozdě. Shodou okolností byl Edward R. Beckwith také členem 82nd Airborne Divison a byl zajat 6. června 1944. Další den válečný zajatec Pvt. Robert K. Hause, předstoupil před německého velitele zajateckého tábora kpt. Brawna a řekl mu, že muži nebudou nadále pracovat v dole. Tyto slova vyústila v hádku mezi Hausem a německým velitelem Brawnem, při které Pvt. Robert K. Hause řekl, že ho může zastřelit, pokud chce, ale on a další zajatci nepůjdou zpátky do dolu. Německý kapitán Brawn vzal svojí pistoli a zastřelil Pvt. Hause. Robert na místě umírá. Dokumenty pro vyšetřování válečných zločinů hovoří ve spojení s úmrtím Pvt. Robertem K. Hausem o německém vojákovi Thomasu Zieglerovi. Příběh úmrtí Pvt. Hause ve spojením s kpt. Brawna pochází od německého obyvatele Jehličné Arnolda Pollanda.

Robert byl pohřben 29. října 1944 v 17 hodin na civilním hřbitově v Jehličné (německy Grasseth) do dvojitého hrobu č. 9 (ve skutečnosti hrob č. 8) na levé straně, v severozápadní části hřbitova ve čtvrté řadě. Hrob byl označen pouze dřevěným křížem bez popisu. Druhý voják, který byl pohřben s ním byl Edward R. Beckwith Jr. Dne 5. června 1945 byly vyzvednuty těla amerických vojáků na hřbitově v Jehličné. Informaci o ostatcích amerických vojáků na hřbitově v Jehličné poskytla německá vláda již během války, prostřednictvím červeného kříže, kde již bylo uváděno, že Pvt. Haus byl zastřelen německou stráží, jelikož odmítl pracovat. Na spojitost s vojáky z pracovního tábora upozornil Arnold Polland z Jehličné, který pracoval jako mistr v dole Marie. Na krku Pvt. Hause byla nalezena známka s označením ST-XIIA N 81753, která souhlasila se záznamy z dolů o úmrtí Roberta K. Hause. Při exhumaci byly jeho ostatky označeny jménem Robert Hausse. Spolu s ním byl v Jehličné nalezen kromě Pvt. Edwarda R. Beckwith Jr. také T/4 Andrew Kurchey, který byl ale chybně označen jako civilista a byl ponechán na hřbitově. Později byl správně identifikován a 20. listopadu 1946 byl exhumován americkými jednotkami. Ostatky Pvt. Roberta K. Hause byly vyzvednuty 3048th Quartermaster Graves Registration Company pod vedením T/Sgt. Richarda Le Roy Lomsdalena. Ostatky byly přivezeny 19. června 1945 na americký hřbitov v St. Avold ve Francii a byl brzy přesně identifikován. Zde byl pohřben v sekci D, řadě 5, číslo hrobu 2069. Do listopadu 1946 bylo na jeho náhrobku chybně uvedené jeho příjmení, do té doby byl uváděn jako Pvt. Robert K. Hause.

V prosinci 1948 byly jeho ostatky převezeny do Spojených Států na žádost rodiny, kde byl pohřben v Arlington Memorial Park ve Whitehall, Lehigh County, Pennsylvania. Rodina obdržela v září 1950 kompenzaci za úmrtí jejich syna v hodnotě 500 amerických dolarů. Do armády vstoupil 1. dubna 1941, když mu bylo pouhých 16 let. V aktivní službě byl od 1. dubna 1944. Výcvikem prošel ve Philadelphia v Pennsylvanii a v Aberdeen Proving Ground v Marylandu v dubnu 1941, Camp Sutton v Severní Karolíně v květnu 1942, Fort Benningu v Georgii v červnu 1942, Camp Shanks v New Yorku v dubnu 1943.

Dnes již obec Jehličná neexistuje, zanikla v 70 - 80. letech 20. století, kdy ustoupila uhelnému lomu Jiří, stejně tak jako objekty šachty Marie. Hřbitov v Jehličné, který se nacházel mezi Jehličnou a Královským Poříčím již také neexistuje.