banner
|
start
stop

h1

Pfc. Robert L. Ifland na fotografii z války.

Pfc. ROBERT L. IFLAND


16th Armored Division, 16th Tank Battalion
HQ Company - Recon


DIED OF WOUNDS - ZEMŘEL NA ZRANĚNÍ


7. květen 1945
Úmrtí - Německo
Zranění - Bdeněves, Československo


Narozen: 20. září 1914
Chicago, Cook County, Illinois - USA


Hřbitov: Oakridge-Glen Oak Cemetery
Hillside, Cook County, Illinois - USA


ASN: 36695797
Hrob Pfc. Roberta L. Iflanda v USA.

Pfc. Robert Lee Ifland byl členem 16th Armored Division, 16th Tank Battalion, Headquarters Company, která byla 6. května 1945 při postupu na Plzeň pod Task Force B. Předcházející Task Force B byl průzkumný tým skládající se z operačního důstojníka 16th Tank Battalion a tří poddůstojníků v Jeepu. V jihozápadní části obce Bdeněves, která se nachází vedle Kozolup, narazil tento průzkumný tým na jedno z obranných postavení, kterých bylo rozmístěno kolem Plzně více z důvodu protiletecké ochrany Škodových závodů. Kromě dvou flaků 88 mm umístěných v okopech, zde bylo umístěné kulometné hnízdo na vrcholu železničního násypu, který odděloval americké vojáky od pozice flaků. Po dnes již zarostlé cestě k obci Bdeněves přijížděl Jeep s Pfc. Robertem L. Iflandem, který se dostal pod palbu kulometného hnízda. Naštěstí pro americké vojáky flaky ráže 88 mm byly namířeny směrem k nebi k protiletadlové obraně a nebylo je možné použít k palbě proti postupující americké armádě. Osádka Jeepu spustila plalbu na tento obranný post, Němci však odolávali palbě ručních palných zbraní. Pfc. Robert L. Ifland se pokoušel zneškodnit toto kulometné hnízdo pouze se svojí puškou a neohroženě postupoval proti kulometné palbě při snaze dosáhnout obklíčení tohoto postavení. Ifland byl při tomto postupu na půli jeho cesty smrtelně zraněn palbou z kulometného hnízda, ale i přesto pokračoval až k železničnímu násypu. Odlákal palbu kulometného hnízda na sebe a umožnil ostatním členům průzkumného týmu, aby obklíčili obranný post a zneškodnili jej.

Výsledkem této bitvy bylo zajetí padesát nepřátelských vojáků a osm vozidel. Robert L. Ifland umírá na následky zranění 7. května 1945 v Německu, které utrpěl poblíž obce Bdeněves u Kozolup 6. května 1945 při postupu na Plzeň. Za jeho činy byl Pfc. Robert L. Ifland posmrtně oceněn americkým vyznamenáním Distinguished Service Cross.

Pro Pfc. Roberta L. Iflanda bylo uváděno jako místo zranění Kozolupy, ale na základě studií hlášení a historických leteckých map bylo identifikováno přesné místo poblíž obce Bdeněves, která leží před Kozolupami ve směru na Plzeň. Místo zranění Pfc. Iflanda se do dnešních dnů zcela proměnilo, ale pozůstatky po někdejší cestě, po které jel Jeep s Iflandem, jsou stále na místě patrné. Památník pro něj na tomto místě nebyl zřízen, ale podle novinového článku z 1948 měl být postaven rodinný dům v Chicagu jeho otcem, jako památník na jeho syna Roberta. Existenci tohoto domu se zatím nepodařilo prokázat.

Pfc. Robert L. Ifland vstoupil do armády 23. října 1943.