banner
|
start
stop

h1

Virgil P. Kirkham na fotografii z výcviku.

1/Lt. VIRGIL P. KIRKHAM


9th Air Force, 362nd Fighter Group
377th Fighter Squadron - P-47D No. 44-89700


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


30. duben 1945
Zadní hora u Trhanova, Československo


Narozen: 27. listopad 1924
Corbett, Multnomah County, Oregon - USA


Hřbitov: sekce A, řada 21, hrob 18
Lorraine American Cemetery - Saint-Avold, Francie


ASN: O-774193
Virgil je pohřben v St. Avold ve Francii.

1/Lt. Virgil Paul Kirkham byl pilotem u XIX Tactical Air Command (9th Air Force), 362nd Fighter Group, 377th Fighter Squadron na P-47 Thunderboltech. Dne 30. dubna 1945 byl na misi pro leteckou a pozemní podporu postupujících amerických jednotek s P-47D-30 Thunderbolt s přezdívkou "Lady Jo-Ann II." s výrobním číslem No. 44-89700. Odstartoval se svým strojem z letiště ve Frankfurtu spolu s dalšími třemi letouny a směřoval do cílové oblasti kolem Plzně v Československu. Krátce po vlezu se letoun letící na druhé pozici ohlásil 1/Lt. Kirkhamovi, že má problém se svým letadlem a vrací se na základnu. Letadla pokračovala v počtu tří do své cílové oblasti. 1/Lt. Kirkham volal s požadavkem pro určení cílů pro bombové útoky. Letěli ve skupině velmi blízko země a hledali nepřátelské cíle. Ve 12:50 narazily letouny na kolonu vozidel, která byla zakryta stromy z Trhanovské aleje na silnice z Trhanova do Klenčí pod Čerchovem. Letouny začaly útočit na kolonu vozidel. Bohužel 1/Lt. Virgil P. Kirkham patrně neodhadl výšku stromů a při nízkém průletu nad cílem narazil svým levým křídlem do špičky stromu. Náraz do stromu vyústil v přetočení letadla a neovladatelný letoun narazil přímo do jihozápadního svahu Zadní hory u Trhanova. 2/Lt. Merrill E. Holland, který letěl vedle něj viděl, jak letoun narazil do země a explodoval. Výpověď o události podal pilot 2/Lt. Merrill E. Holland pro MACR (Missing Air Crew Report) 14219. 2/Lt. Merrill E. Holland umírá při nehodě 18. června 1945 v Německu, dnes je pohřben v Minnesotě.

Kronika obce Újezd uvádí, že letadlo prorazilo pruh stromů v délce 100 m a šířce 8 m. Po nárazu letounu do Zadní hory uletěl motor a trosky letounu byly po okolí. Pilot zahynul na místě.

V 1/Lt. Kirkham byl posledním pilotem, který zahynul v boji před koncem války v Evropě. Ostatky pilota byly pohřbeny na místě nárazu letounu. Dne 12. srpna 1946 zde byly vyzvednuty ostatky Virgila P. Kirkhama a převezeny do St. Avold ve Francii, kde leží dodnes.

Z letounu P-47D-30 Thunderbolt No. 44-89700 se do dnešních dnů dochovala hlaveň kulometu, zadní ostruhové kolo a pancéřová deska, která byla umístěna za sedadlem pilota. Tato pancéřová deska má v úrovni hlavy pilota průstřel z ruční palné zbraně, který by mohl nasvědčovat možný zásah pilota, který vyústil v pád letounu. Pancéřová deska a ostruhové kolo je dnes umístěno v muzeu Patton Memorial Pilsen Museum.

1/Lt. Kirkham absolvoval za celou válku 84 misí, při kterých sestřelil celkem 7 nepřátelských letounů. Dodnes je v místě havárie zřízen menší kamenný památník s podobenkou Vigila P. Kirkhama. V dubnu 2011 byla odhalena pamětní deska v obci Újezd na památku 1/Lt. Virgila P. Kirkhama. Při odhalení desky byl účasten i jeho mladší bratr Marion L. Kirkham, který byl také pilotem, ale než dokončil svůj výcvik, válka skončila.