banner
|
start
stop

h1

Lt. Col. Vaughn H. MacArthur na fotografii před válkou.

Lt. Col. VAUGHN H. MACARTHUR


8th Armored Division, Division Headquarters
Division Chaplain


DIED NON-BATTLE - NEBOJOVÉ ÚMRTÍ


9. červen 1945
Plzeň, Československo


Narozen: 23. leden 1900
Boston, Suffolk County, Massachusetts - USA


Hřbitov: sekce G, řada 16, hrob 22
Lorraine American Cemetery - Saint-Avold, Francie


ASN: O-275082
Hrob Lt. Col. Vaughn H. MacArthur na hřbitově v Saint Avold ve Francii, kde byl pochován v červnu 1945.

Lt. Col. Vaughn Hartley MacArthur byl divizním kaplanem v 8th Armored Division. Zemřel 9. června 1945, když byl na cestě z návštěvy nemocnic v Plzni a jeho Jeep se dostal mimo kontrolu a havaroval do stromu. S příběhem Vaughn H. MacArthura se pojí velmi zajímavý příběh spojený s jeho synem 2/Lt. David W. MacArthurem.

Dne 19. srpna byl 2/Lt. David Warren MacArthur přiřazen ke 49th Fighter Squadron - 15th Air Force, která měla letiště v Triolo v Itálii. Dne 14. října 1944 obdržela matka dopis, že je pohřešovaný v akci od 6. října 1944. Toho dne 2/Lt. David W. MacArthur neměl letět, ale byl vybrán, aby nahradil chybějícího pilota. Svaz třinácti letadel P-38 Lightning mělo za cíl letiště na pobřeží Řecka. Pouze osm letadel se z této mise vrátilo. Letadlo 2/Lt. David W. MacArthura bylo zasaženo flakem a byl nucen vyskočit z letadla nad Jaderským mořem. Brzy byl zajat německými jednotkami. Nejprve byl umístěn ve Stalag III v Polsku, odkud se pokusil utéct, později byl přemístěn do Stalag VII-A v Moosburgu. Tam byl osvobozen 29. dubna 1945 jednotkami Combat Command A od 14th Armored Division. Lt. Col. Vaughn H. MacArthur když postupoval s 8th Armored Division napříč Evropou, snažil se najít svého syna Davida. Když se dozvěděl o osvobození tábora v Moonsburgu, věřil, že by mohl být jeho syn umístěn právě zde. Dne 2. května 1945 získal povolení k využití armádního letadla s pilotem k cestě do Moonsburgu. Po přistání šel Lt. Col. Vaughn H. MacArthur na velitelské stanoviště, aby zjistil, zda nemají informace o jeho synovi Davidovi. Procházel kolem tábora a za ostnatým drátem viděl stovky válečných zajatců, zakřičel Davidovo jméno a jeden ze zajatců se otočil a přiběhl k drátům. Vaughn H. MacArthur rozpoznal synovo zrzavé vlasy. Po další dva týdny trávil Vaughn čas oslav konce války v Evropě se svým synem Davidem, než se vydá na cestu zpět do Spojených států. Vaughn svého syna naposledy viděl na letišti v Halle v Německu. Když byl David zrovna na lodi do Spojených států, Vaughn umírá v Plzni při nehodě jeho Jeepu.

Jeho syn, 2/Lt. David Warren MacArthur ukončil svoji kariéru v hodnosti Lt. Col., sloužil až do roku 1971. Bojoval v Korejské válce a posléze i ve Vietnamu. Během korejské války létal jako pilot F-51 během. Později byl přidělen jako letecký dispečer k 5th ROK Regiment, 7th Republic of Korea Division. Zde získal Distinguished Service Cross za akci z 21 - 23. dubna 1951 proti vojskům Severní Koreji. Poté, co se dostalo letiště do obklíčení, 1/Lt. David W. MacArthur reorganizoval skupinu a přes intenzivní nepřátelskou palbu vedl obranu proti postupujícímu nepříteli a naváděl letectvo na nepřátelské cíle. Byl zraněn, jeho rádio a jeep bylo zničeno a jeho tlumočník a radista byli zabiti. 1/Lt. MacArthur shromáždil zbývající vojáky a vyvedl je z obklíčení. Dva dny vedl své vojáky přes 50 mil do spojeneckých pozic a vyhnuli se tak zajetí. Zemřel 20. ledna 2017. V dubnu 2019 vyšla kniha s názve m "Lightning Sky", která popisuje příběh Lt. Col. Davida W. MacArthura.

Vaughn H. MacArthur často podnikal cesty do první linie, kde pod nepřátelskou palbou sloužil bojovým jednotkám a zraněným vojákům. Během první světové války sloužil u kavalerie.