banner
|
start
stop

h1

John P. Matteldt na fotografii z války.

1/Lt. JOHN P. MATTFELDT


97th Infantry Division, 387th Infantry Regiment
3rd Battalion, Company M, MG Platoon


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


25. duben 1945
Cheb, Československo


Narozen: 9. duben 1921
Bexar County, Texas - USA


Hřbitov: sekce E, řada 9, hrob 17
Lorraine American Cemetery - Saint-Avold, Francie


ASN: O-25945
Hrob 1/Lt. Johna P. Mattfeldta v St. Avold.

1/Lt. John Price Mattfeldt byl velitelem kulometné čety u Company M, 3rd Battalion, 97th Infantry Division, 387th Infantry Division. Dne 25. dubna 1945 během útoku na Cheb, vedl 1/Lt. John P. Mattfeldt kulometnou četu, která byla přidělena k hlavním jednotkám vedoucí útok na Cheb z jihozápadního směru. Po vstupu do města se dostaly postupující jednotky pod palbu ze dvou opevněných pozic. Družstvo 1/Lt. Mattfeldt vedlo palbu na nepřátelské pozice a přinutily ustoupit nepřítele. Pokračovali v postupu do Chebu roklí dlouhé 70 metrů v tváří tvář nepřátelskému kulometnému hnízdu. 1/Lt. John P. Mattfeldt vstoupil do Chebu s prvními americkými vojáky a celá jeho četa se dostala pod těžkou palbu, která zastavila jejich postup. Postupoval před ostatními střelci a spolu se svojí kulometnou četou zahájil těžkou palbu na nepřítele, když postupovali po ulici zmítané kulkami. Když 1/Lt. Mattfeldt se svojí četou umístili kulomet na důležitou křižovatku, byl John P. Mattfeldt náhle zabit nepřátelskou palbou ze skryté pozice. Za jeho hrdinství při obléhání Chebu získal třetí nejvyšší vyznamenání - Silver Star.

John P. Mattfeldt získal již 14. dubna 1945 při postupu s 97th Infantry Division v Německu druhé nejvyšší vyznamenání - Distinguished Service Cross. Dne 14. dubna 1945 útočila 97th Infantry Division na Schildgen v Německu. Kulometná četa pod vedením 1/Lt. Mattfeldta byla zastavena v postupu nepřátelskou palbou a velitel kulometné sekce a střelec byli zabiti. 1/Lt. Mattfeldt zaujal pozici střelce u kulometu a shromáždil své muže za sebou. Jeho efektivní a přesná palba umožnila jeho mužům se stáhnout do bezpečí a přeskupit se. Pro zneškodnění dvou opevněných pozic, které bránili dalšímu postupu, využil bazooku.

Jeho otec Lt. Col. Cylburn O. Mattfeldt byl veteránem 1. světové války, kde sloužil s 2nd Infantry Division, 9th Infantry Regiment. Byl taktéž nositelem medaile Distinguished Service Cross, kterou získal ve Francii v září 1918, když zachránil své vojáky před palbou od spojeneckého dělostřelectva, tím že se rozběhl přes pole kontrolované nepřítelem k nejbližší přátelské dělostřelecké baterii, aby ukončili palbu na vlastní zákopy.

Na jeho počest byla později pojmenován vojenský tábor v Japonsku, původně sloužící jako japonská dělostřelecká škola pro důstojníky, ve kterém byl umístěn 387th Infantry Regiment, Company L.
Jméno 1/Lt. Johna Price Mattfeldta je zmíněno na památníku v Chebu.

1/Lt. John P. Matteldt absolvoval West Point, třída 1943. Je dnes připomenut na pamětní desce ve West Pointu v Orange County, New York, která uvádí všechny padlé absolventy West Pointu - Class 1943. U jeho jména je uvedeno, že padl v Československu.