banner
|
start
stop

h1

1/Lt. James C. Midyett na fotografii z armády.

1/Lt. JAMES C. MIDYETT


V Corps, 406th Field Artillery Group
955th Field Artillery Battalion, C Battery


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


12. květen 1945
Aš, Československo


Narozen: 29. říjen 1912
Shreveport, Louisiana - USA


Hřbitov: sekce B, řada 22, hrob 25
Lorraine American Cemetery - Saint-Avold, Francie


ASN: O-1180263
Hrob Jamese C. Midyetta v St. Avold ve Francii.

James Carlton Midyett se narodil v Shreveportu v Louisianě, zde také dvakrát započal vysokoškolská studia na Centenary College of Louisiana. Ani jednou však školu nedokončil, definitivně z ní odešel v roce 1936. Stejně jako většina jeho rodiny žil ve městě Stonewall, James měl ještě 3 bratry a 3 sestry. V listopadu 1942 se oženil s Erkle Dodsonovou. V dubnu následujícího roku dokončil tříměsíční kurz pro důstojníky dělostřelectva v Artillery Officer Candidate School ve Fort Sill v Oklahomě.

J.C.Midyett sloužil v dělostřelecké jednotce 955th Field Artillery Battalion. Připluli do Anglie v listopadu 1943 a na Omaha Beach v Normandii se vylodili 16.6.1944. V srpnu se pak podíleli na osvobození Paříže. Jednotka prošla celkem pět ze šesti válečných tažení (kampaní), které americké pozemní síly v západní Evropě absolvovaly.

V závěru dubna 1945 byli připojeni k 1st Infantry Division, aby posílili jejich 33rd Field Artillery Battalion. S nimi také v té době vstoupili na území Československa. Na začátku května se pohybovali v okolí Aše. Sedmého května pak byli přičleněni k 406th FA Group a jako úkol dostali hlídat česko bavorskou hranici asi v délce 25 km, která byla v zóně 1st ID. V té době byl na hranici značný pohyb lidí, jak německých vojáků či lidí utíkajících před Rudou armádou, tak bezprizorních osob vracejících se z koncentračních táborů či nucených prací.

James C. Midyett zemřel několik dní po té, co válka v Evropě oficiálně skončila. V jednom z hlášení jeho jednotky můžeme číst, že 12.5.1945 před šestou hodinou večerní byli zabiti 1st Lt. James Midyett a jeho řidič Kenneth Hill. Smrt nastala okamžitě po té, co jejich jeep najel na miny v lese jižně od Aše.

Je pohřbený na americkém vojenském hřbitově St. Avold ve Francii. Posmrtně mu bylo uděleno vyznamenání Bronze Star Medal a to za vynikající velení, záslužnou službu a plnění povinností během bojů na jaře 1945 na území Německa a Československa. Za nepřítelem způsobená zranění vedoucí k úmrtí pak obdržel vyznamenání Purple Heart. Tato vyznamenání si už ale musela převzít jeho manželka doma v Louisianě.