banner
|
start
stop

h1

Fotografie Pvt. Roye E. Morviga během služby v Replacement and School Command v USA.

Pvt. ROY E. MORVIG


90th Infantry Division, 357th Infatry Regiment
3rd Battalion, Company I


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


5. květen 1945
Zhůří, Československo


Narozen: 21. ledna 1923
Fertile, Polk County, Minnesota - USA


Hřbitov: Fort Snelling National Cemetery
Minneapolis, Hennepin County, Minnesota - USA


ASN: 37778342
Hrob Pvt. Morviga v USA.

Pvt. Roy Erwin Morvig byl vojákem u 3rd Battalion, Company I - 90th Infantry Division, 357th Infatry Regiment. Roy se připojil k 90th Infantry Division v Německu až 28. dubna 1945. O pár dní později je během akce zabit v obci Zhůří (Haidl Am Ahornberg). Dne 5. května 1945 zahájil postp v 7:30 ráno 3rd Battalion, kterého byl součástí Roy E. Morvig. Během postupu narazil 3rd Battalion, Company I na obec Zhůří, kde zpozorovali dvě obrněná vozidla M8 Greyhound a čtyři Jeepy, stojící před domy. Jednalo se o vozidla, která Němci ukořistili den předtím, během přepadení 2nd Cavalry Group, 2nd Cavalry Reconnaissance Squadron - Company A, 2nd Platoon nedaleko Javorné. V domnění, že je již Zhůří osvobozené, vojáci od 90th Infantry Division vstoupili do obce. V tu chvíli, zahájili vozidla M8 Greyhound palbu na příchozí americké vojáky. Palbu nepřítel vedl také z oken domů ve Zhůří. Jelikož vojáci Company I byly již ve Zhůří, nemohla být využita podpora dělostřelectva. Boje o Zhůří skončili v 19:15, 5. května 1945. Boje si vyžádali ztrátu desíti amerických vojáků a dalších deset bylo zraněno. Pvt. Roy E. Morvig byl zasažen nepřítelem do hrudníku a umírá ve Zhůří v Českoslovvensku, pouhých sedm dní po tom, co přišel k 90th Infantry Divison.

Na straně nepřítele padlo 24 německých vojáků a dalších 76 bylo zajato. Jednalo se o příslušníky poddůstojnické školy a Hitlerjugendu. Po bitvě bylo ve vesnici poničeno sedm stavení a o střechu přišel i kostel Nejsvětější trojice ve Zhůří.

Roy byl pohřben v St. Avold ve Francii, v únoru 1949 byl na žádost rodiny převezen na hřbitov v USA.

Pvt. Roy E. Morvig byl povolán do služby 15. listopadu 1944. Svůj základní výcvik prošel v Camp Wolters v Texasu.

Obec Zhůří dnes již neexistuje, zanikla v roce 1952 když se z prostoru stalo vojenské cvičiště Dobrá Voda. V roce 2000 byl na místě obce Zhůří zřízen památník padlým americkým vojákům.