banner
|
start
stop

h1

Hrob Pfc. Oscara B. Oakmana v USA.

Pfc. OSCAR B. OAKMAN


4th Armored Division
94th Armored Field Artillery Battalion
Battery A


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


14. květen 1945
Kadov, Československo


Narozen: 12. květen 1911
Amaranth, Fulton County, Pennsylvania - USA


Hřbitov: Antietam National Cemetery
Sharpsburg, Washington County, Maryland - USA


ASN: 33150805
Pamětní kámen na hřbitově v Pennsylvanii.

Pfc. Oscar Bennett Oakman sloužil u Battery A, 94th Armored Field Artillery Battalion pod 4th Armored Division. Dne 14. května 1945 byli Pfc. Oscar B. Oakman a T/5 Garland J. Bunch napadeni německými vojáky poblíž obce Kadov v okrese Strakonice. Při tomto přepadu byl Pfc. Oakman střelen do břicha a na místě umírá. Okamžitě byla vyslána hlídka od 94th Armored Field Artillery Battalion, A Battery, která pronásledovala tuto skupinu německých vojáků. Výsledkem pronásledování něpřítele bylo 15 padlých německých vojáků a 8 zajatých.

Oscar byl z deseti dětí, vyrůstal na rodinné farmě, kde pracoval před vstupem do armády. Do služby vstoupil 13. února 1942, v jeho třicíti letech. Byl svobodný a bezdětný. Po překročení Československých hranic byla 94th Armored Field Artillery Battalion vyslána do oblasti obce Kadov.

V prosinci 1948 byly ostatky Pfc. Oakmana převezeny na hřbitov v americkém Marylandu ze hřbitova v Evropě na žádost jeho rodiny. Rodina nechala na jeho památku umístit pamětní kámen na hřbitov Amaranth Church of the Brethren Cemetery v Warfordsburg, Fulton County, Pennsylvania vedle náhrobků svých příbuzných. Rodina za úmrtí Oscara obdržela v květnu 1950 kompenzaci ve výši 500 dolarů.

Ztráta Pfc. Oscara B. Oakmana byla poslední bojovou ztrátou pro 4th Armored Divison a patrně i posledním americkým vojákem padlým v boji s nepřítelem na území Československa. 4th Armored Division opustil Československo 28. května 1945 a přesunul se do oblasti německéo Landshutu.