banner
|
start
stop

h1

Fotografie Sgt. Trumana A. Perfecta během služby v 2nd Cavalry Group.

Sgt. TRUMAN A. PERFECT


2nd Cavalry Group, 42nd Cavalry Squadron
Troop F
Velitel tanku M24 Chaffe


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


20. duben 1945
Aš, Československo


Narozen: 25. září 1917
Hartford,Licking County, Ohio - USA


Hřbitov: Green Hill Cemetery
Johnstown, Licking County, Ohio - USA


ASN: 35036515
Hrob Sgt. Trumana A. Perfecta s popisem, že padl v Aši v Československu, když vedl svoji četu tanků.

Sgt. Truman Addison Perfect byl velitelem tanku M24 Chaffe u 2nd Cavalry Group, 42nd Cavalry Squadron, Troop F. Dne 20. dubna 1945 při postupu na město Aš v Československu jel v prvním vedoucím tanku celé čety M24 Chaffe, která byla podporována pozemními jednotkami postupujícími podél tanků. Útok na Aš byl veden ze severního směru pod velením Capt. Charles E. Harrise. Postupující vojáci čistili dům po domu, až se tank pod velením Sgt. Trumana A. Perfecta dostal k městské plynárně v Aši. Zde se dostali pod silnou palbu nepřítele a vše bylo zahaleno kouřem od pancéřové pěsti, která zasáhla tank Sgt. Perfecta. Zasažený tank se rychle neřízeně rozjel a narazil do nároží poblíž stojícího domu. V tu chvíli byl tank zasažen podruhé. V tanku umírá jeho velitel Sgt. Truman A. Perfect, který umírá na rány utrpěné od pancéřové pěsti v oblasti hrudníku a kolen. Spolu s ním umírá střelec tanku T/5 Arthur G. Rentell a jeho řidič Cpl. Robert G. Hanchey. Zbylá osádka tanku je vážně zraněna. Dezorganizovaná jednotka byla nucena se stáhnout a přeskupit se. Po přeskupení se jednotka spojila s Troop B, která postupoval na Aš ze západu. Boje o Aš skončili v 18:30, na straně nepřítele padlo 100 vojáků a 250 bylo zajato.

Ztráta Sgt. Trumana A. Perfecta a další dvou jeho vojáků byla první ztráta pozemních vojsk americké armády, kteří zemřeli na území Československa v přímém boji. Posmrtně mu byla udělena Bronzová hvězda a Purpurové srdce. Bronzová hvězda byla Sgt. Perfecovi udělena za období 1. února 1945 až 15. dubna 1945, při kterém postupoval se 2nd Cavalry Group přes Lucembursko a Německo, kdy prokázal výjimečnou schopnost velení a iniciativu při vedení své sekce. Bronzovou hvězdu obdrželi jeho rodiče při ceremonii ve Fort Hayes v Ohiu.

Truman A. Perfect vstoupil do armády 14. listopadu 1942 a zapojil se do války 27. července 1944, účastnil se všech rozhodujících kampaní ve Francii, Lucembursku a Německu se 2nd Cavalry Group. Do armády vstoupil 14. října 1941. Základním výcvikem prošel v Fort Sill, Oklahoma a Fort Bragg, Severní Karolína, Fort Jackson, Jižní Karolína. Sgt. Perfect byl přidělen k Troop F, 42nd Cavalry Squadron. Během postupu na Aš 20. dubna 1945 postupoval s Troop C.

Jméno Sgt. Trumana A. Perfecta je uvedeno na památníku v Aši, který vzpomíná na osvobození Aše 20. dubna 1945 a na padlé americké vojáky, jenž uvádí hned osm jmen padlých amerických vojáků. Chybně zde byli zařazeni těžce zranění mezi padlé vojáky. V boji o Aš zemřeli tři vojáci z tanku Sgt. Trumana A. Perfecta. Informaci o úmrtí Sgt. Perfecta zmiňují novinové články z roku 1945, kde je již uváděno, že padl v "Asch, Czechoslovakia", často je "Asch" zaměněno za "Aseh".

V prosinci 1948 bylo tělo Sgt. Perfecta převezeno na hřbitov v Johnstown, Licking County v Ohiu ze hřbitova v Evropě.