banner
|
start
stop

h1

Fotografie Pvt. George W. Purdyho během války.

Pvt. GEORGE W. PURDY


28th Infantry Division, 109th Infantry Regiment
1st Battalion, Company D


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI
PRISONER OF WAR - VÁLEČNÝ ZAJATEC


10. květen 1945
Cvikov, Československo


Narozen: 10. srpna 1917
Roane County, Tennessee - USA


Hřbitov: Steekee Cemetery
Loudon, Loudon County, Tennessee - USA


ASN: 34982923
Hrob Pvt. George W. Purdyho v USA.

Pvt. George William Purdy byl příslušníkem Company D, 109th Infantry Regiment pod 28th Infantry Division. Dne 10. května 1945 umírá jako zajatec v zajateckém a pracovním táboře ve Cvikově v Libereckém kraji. Přesné podrobnosti jeho úmrtí nejsou zatím známy.

Pvt. Purdy byl pohřešován od 11. ledna 1945, v té době střežila 28th Infantry Division linii mezi francouzským městem Givet a Verdun. Pvt. Purdy byl zajat německými vojáky a byl umístěn do Stalagu IV-B v Mühlbergu v Německu. Odtud je později přesunut do zajateckého a pracovního tábora ve Cvikově u České Lípy v Libereckém kraji, kde působila německá firma Apparatebau. V továrně pracovalo mnoho totálně nasazených francouzských dělníků a ruských zajatců, kteří byli umístěni v zajateckém táboře vedle objektu továrny. Cvikov byl osvobozen sovětskými vojsky dne 8. května 1945.

Již před válkou si v prosinci 1938 vzal svoji manželku Lucile F. Purdy, se kterou měl dceru Mary Louise Purdy. George W. Purdy vystudoval Loudon High school, kde byl po dobu studia kapitánem fotbalového týmu. Vyrůstal se dvěma sestrami a jedním bratrem. Po studiu vysoké školy pracoval pro Charles H. Bacon Company, která se zabývala výrobou punčoch. Do armády vstoupil 11. března 1944.

George W. Purdy byl pohřešovaný až do 28. srpna 1952, kdy byly ostatky amerického vojáka Pvt. George W. Purdyho předány úřadům USA na hraničním přechodu v Rozvadově. Ostatky byly nalezeny ve Cvikově patrně kolem 19. srpna 1952, které následně převzala pohřební služba hlavního města Prahy. Spolu s nimi byla nalezena identifikační známka, díky níž bylo jasné, že se jedná o ostatky amerického vojáka Pvt. Purdyho. Ta byla předána spolu s ostatky americkým úřadům. V únoru 1953 byly jeho ostatky na žádost manželky převezeny na hřbitov v Loudon v americkém Tennessee.

Po zajateckém tábořě ve Cvikově se do dnešních dnů dochovala pouze továrna, kde zajatci pracovali (Tovární 417, Cvikov).

Ostatky Pvt. Purdyho jsou patrně posledními ostatky amerického vojáka, které byly na našem území exhumovány. Dalších dosud známých 14 pohřešovaných amerických vojáků na území Československa stále čeká na své objevení.