banner
|
start
stop

h1

Howard A. Roerig na fotografii ze školní ročenky
z roku 1936.

Capt. HOWARD A. ROERIG


XII Corps
512th Field Artillery Battalion


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


27. duben 1945
Nové Domky, Československo


Narozen: 16. září 1912
Denver, Denver County, Colorado, USA


Hřbitov: Crown Hill Cemetery
Wheat Ridge, Jefferson County, Colorado, USA


ASN: O-330694
Hrob Capt. Howarda A. Roeriga v USA.

Howard Allison Roerig pocházel z Denveru ve státě Colorado. V roce 1934 se oženil s Eiline Marie Thompson. Studium elektrotechniky dokončil v roce 1936 na Colorado State College of Agriculture and Mechanic Arts, dnes je škola známá pod názvem Colorado State University. Následně se jim narodily dvě dcery, Ann a Kathryn. Do armády narukoval v červnu 1942.

Sloužil v 512th Field Artillery Battalion na pozici S-2 jako zpravodajský důstojník, to znamená, že měl na starosti shromažďování a analýzu zpravodajských informací o nepříteli. Jeho dělostřelecký prapor se vylodil ve Francii v srpnu 1944, prošel bojiště západní Evropy (včetně bitvy v Ardenách) a v druhé polovině dubna 1945 operoval v Bavorsku nedaleko našich hranic. V té době podporovali dělostřelectvo XII. sboru a dělali přímou podporu 2nd Cavalry Group. Ve dnech 25.-26. dubna bylo velitelství praporu ve Waidhausu. 27.4.1945 překročila jednotka naše hranice a v 11.00 zřídili velitelské stanoviště v obci Nové Domky, která leží kousek na sever od Rozvadova.

Capt. Roerig byl se svým řidičem Pfc. Paulem Klandermanem na průzkumu okolí, když po čtvrté hodině odpolední narazili na zátaras na silnici. Jednalo se o místo někde mezi Hošťkou a Bohuslaví. Najednou jejich jeep zásahl panzerfaust, což je vyhodilo z auta a byla na ně zahájena střelba z ručních zbraní. Zatímco řidič ležel bezmocně na zemi, přišel k nim německý voják a vystřelil opakovaně z bezprostřední blízkosti na kapitána, který byl v bezvědomí. Klanderman byl odvezen Němci na ošetření a později se dostal zpět k americké armádě.

V knize o historii jednotky se píše, že kapitán Roerig byl velmi oblíbený a nebojácný, vždy se choval tak, jako by neznal, co je strach. Považují za paradox, že vzhledem k tomu, co vše přežil a čím si prošel, že byl zabit v poměrně klidném prostředí jen pár dnů před koncem války.

Na žádost rodiny byly jeho ostatky převezeny zpět do vlasti a v prosinci 1948 byl pohřben v rodném Coloradu.

V armádě během druhé světové války sloužil i jeho mladší bratr Kenneth A. Roerig, který bojoval v Tichomoří. Ten na rozdíl od svého bratra válku přežil a dožil se úctyhodného věku 90 let.