banner
|
start
stop

h1

S/Sgt. LAWRENCE H. SWAYNE


9th Armored Division, 14th Tank Battalion
Company A


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


6. květen 1945
Kamenný Dvůr, Československo


Narozen: 18. září 1919
Fairville, Chester County, Pennsylvania - USA


Hřbitov: Longwood Cemetery
Kennett Square, Chester County, Pennsylvania - USA


ASN: 33075237
Náhrobek S/Sgt. Swayna v USA.

S/Sgt. Lawrence Hobson Swayne byl členem Company A u 14th Tank Battalion pod 9th Armored Divivison. Dne 6. května 1945 byl zasažen německým odstřelovačem do hlavy, když odváděl německé zajatce do amerických linií. Poblíž tohoto místa ztratila již 9th Armored Division ten den řidiče tanku M-24 Chaffe, který byl zasažen protitankovým kanónem.

Lawrence H. Swayne obdržel medaili Bronze Star za jeho hrdinství při obsazení Ludendorffova mostu poblíž neměckého města Remagen dne 7. března 1945. S/Sgt. Swayne byl členem osádky tanku, který byl v přední části vybaven radlicí. Se svým tankem podporoval postupující jednotky, které se snažili překročit Ludendorffův most a v místech nájezdu na most zahrnul kráter, jenž bránil v dalším postupu jednotek. Při postupu se jeho osádce povedlo zničit dva protiletecké kanóny poblíž mostu. Během bojů o most utrpěl zranění od exploze na jeho rukou, za která obdržel Purple Heart.

Ostatky S/Sgt. Swayna byly pohřbeny na hřbitově v Evropě. V květnu 1949 byly jeho ostatky na žádost rodiny přemístěny na hřbitov do USA.

Do armády vstoupil 5. června 1941. V Evropě byl nasazen od srpna 1944.