banner
|
start
stop

h1

X-7289


Jednotka neznámá
S největší pravděpodobností civilní osoba


KILLED IN ACTION - ZABIT V BOJI


15. duben 1945
Stod, Československo


Narozen:
Neznámé


Hřbitov: sekce F, řada 5, hrob 8
Lorraine American Cemetery - Saint-Avold, Francie


ASN: Neznámé
Náhrobek pro neindifikovatelné ostatky.

X-7289 je označení pro neidentifikovatelné ostatky, které byly nalezeny ve společném hrobě z vězeňského transportu. Dne 13. dubna 1945 přijel na železniční stanici ve Stodu vězeňský transport z koncentračního tábora Flossenbürg. Transport nepřežilo přes 230 osob, které byli pohřbeni ostatními vězni z transportu na židovském hřbitově ve Stodu. Exhumace pozůstatků ze židovského hřbitova proběhla 6. a 7. září 1945 při níž bylo nalezeno celkem 241 osob. Při exhumaci bylo nalezeno devět osob, které byly označeny za americké vojáky od výsadkových jednotek, jež byly zabiti a pohřbeni 15. dubna 1945. Exhumované ostatky z vězeňského transportu byly znovu pohřbeni 9. září 1945 do hromadného hrobu v dnešním Háji umučených ve Stodu, kde leží dodnes. Rakve s ostatky amerických vojáků byly pohřbeni na stejném místě, ale samostatně od hromadného hrobu se souhlasem velitele amerických jednotek ve Stodu Capt. Moorem. Tyto ostatky byly pohřbeny v severní části vlevo od společného hrobu z vězeňského transportu.

Dne 12. srpna vyzvedly ostatky devíti osob američtí vojáci od 611th Quartermaster Graves Registration Company z Háje umučených ve Stodu pod vedením T/5 Calvina H. Atwooda. Podle výpovědi místních občanů Stodu, Dr. Viléma Řepky a Václava Gigala, mělo jít o devět amerických parašutistů, kteří byli 15. dubna 1945 ubiti k smrti německými vojáky během pochodu smrti poblíž Stodu. Při ohledání ostatků nebyly nalezeny žádné pozůstatky vojenské uniformy, pouze části civilního oblečení, jenž nebylo americké výroby.

Exhumované ostatky byly převezeny na bližší ohledání do St. Avold ve Francii, kde bylo na základě prohlídky zubů dospěno k závěru, že se s největší pravděpodobností jedná o osobu evropské národnosti, jelikož druh plomb neodpovídá americké zubní péči. Při opakovaných pokusech od roku 1946 až do roku 1949 se nepovedlo tyto ostatky identifikovat.

Ostatky pod číslem X-7289 byly pohřbeny 4. září 1946 v 16:30 do rakve na americkém hřbitově v St. Avold ve Francii, kde jsou pohřbeni dodnes pod křížem s nápisem "Zde odpočívá v čestné slávě druh ve zbrani, známý pouze Bohu", který stojí nad všemi neidentifikovatelnými ostatky. Dalších osm neidentifikovatelných ostatků ze Stodu jsou pohřbeny na hřbitovech Lorraine – St. Avold ve Francii, Epinal – Arches ve Francii a Rhone – Draguignan ve Francii.