banner
|
start
stop

h1

Případ 1/Lt. Browna O. Bryanta

Soudní proces vedený proti americkému důstojníkovi v Československu za napadení civilisty pod vlivem alkoholu.

h2


Událost ve Lnářích


Příběh 1/Lt. Browna Oliver Bryanta je jiný, než ostatní události na těchto stránkách. Událost, která vyvrcholila ve vojenský soud proti důstojníkovi, jelikož se provinil proti řádu americké armády. 1/Lt.Brown O. Bryant (ASN: O-1180134) sloužil u 186th Field Artillerry Battalionu - Battery C jako výkonný důstojník a byl umístěn se svojí jednotkou ve Lnářích, tehdy mu bylo 23 let (1921-2003). Do armády vstoupil 25. listopadu 1940, kdy sloužil jako podůstojník. Od 14. ledna 1943 navštěvoval Field Artillery Officer Candidate School ve ve Fort Sill v Oklahomě, kterou dokončil 8. dubna 1943 a byl povýšen na Second Lieutenanta. Později byl povýšen až na First Lieutenanta. Po celou dobu služby u něj nebyl zaznamenán prohřešek.

Až do dne 20. května 1945, kdy byl v sedm hodin na domovním večírku v jednom z objektů ve Lnářích, kde společně slavili čtyři američtí důstojníci a pět českých dívek. Hráli karty, tancovali, popíjeli víno a vodku. 1/Lt. Bryant přinel na večírek čtyři lahve šampanského a půl lahve vodky. Na večírku vypil od každého trochu. Kolem 10:30 opustili všichni společně dům s tím, že se vydají tancovat. V tu dobu byl již Brown po požití velkého množství alkohlu mírně bouřlivý. Šel společně rukou v ruce po ulici s Marií Pivníčkovou a zaostávali za skupinou. V tom pod vlivem alkoholu jí napadl. Marie Pivníčková začala volat o pomoc svou kamarádku Marii Šimůnkovou. Ta přiběhla Pivníčkové pomoci, ale 1/Lt. Bryant jí odstrčil a začal Marii Pivníčkovou dusit. Dívka omdlela, ale po chvíli se probrala a uviděla nad sebou Browna. Dívka začala okamžitě křičet, načež jí Brown pomohl vstát na nohy, ale dal jí ruku přes ústa, aby zastavil její křik.

Lidi se začali k místu sbíhat, včetně amerických vojáků. Jako k první k nim přiběhl americký voják, kterému 1/Lt. Bryant nařídil ať odejde a ostatním civilistům nařídil vrátit se do svých domovů. Voják se ho namísto toho snažil přesvědčit, ať toho nechá a odejde. Opilý Brown ho ale neposlouchal. Po chvíli nicméně odešel do blízkého domu, vyčistil si uniformu od bahna a šel tančit. Okolo jedenátcé hodiny byla dívka odvedena k místnímu lékaři.


h2

Dokumenty popísující případ a soudní přezkum.

h2


Soud ve Strakonicíh


Hned 28. května byl veden soud pod vedením V Corps ve Strakonicích. Brown L. Bryant byl vojenským soudem propuštěn ze služby bez vyplacení platu, příspěvků a musel šest měsíců pracovat v náročné práci ve věznici United States Disciplinary Barracks v Greenhaven, New York. Byl odsouzen za nevhodné chování po požití alkoholu, kdy se choval neslušně v uniformě v přítomnosti civilistů a napadl civilní osobu.

Případ 1/Lt. Bryanta je smutnou ukázkou, jak se ze vzorného vojáka může stát náslník po nadměrném požití alkoholu. Americká armáda toto chování netoleruje a tak byl Bryant propuštěn ze služby v americké armádě.


h2

Dokumenty popísující případ a soudní přezkum.

h2


Závěr


Soud 1/Lt.Brynt nebyl jediným soudem, který byl veden proti americkému vojákovi v Československu. Dalším vojenským soudem byl proces vedený proti Pvt. Albert L. De Loggio od Company A, 18th Infantry Regiment z 1st Infantry Division, který probíhal v Lázních Kynžvart (Bad Königswart) dne 5. června 1945 pod vedením 1st Infantry Division. V tomto případě byl voják souzen za opakovanou dezerci, které se dopustil v září 1944 poblíž německého Achenu a podruhé následně v listopadu 1944. Po každém opuštění jednotky byl později dopaden vojenskou policiíí o několik dní později. Byl odsouzen k propuštění z armády a celoživotní těžké práci.

Brown O. Bryant žil až do roku 2003, dnes je pohřben ve státě Mississippi v USA. Dle kroniky obce Lnáře byla americká vojska stažena ze Lnář 27. května 1945, oblast byla převzata Československou samostatnou obrnnou brigádou, která do Lnář přišla 20. května 1945. O události s 1/Lt. Bryantem a Marií Pivníčkovou se kronika nezmiňuje.

Zpracoval: David Foud, 2.8.2021


h2