banner
|
start
stop

h1

Pvt. Otakar Cerny - Pohřešovaný ode Dne D

101st Airborne Division, 377th Parachute Field Artillery Battalion - Battery A

h2


Pekař z New Yorku


Pvt. Otakar "Baker" Cerny (ASN 6902607) byl synem českých přistěhovalců do USA, Josefa Cernyho a Ottillie Filip, kteří přišli do Ameriky v roce 1894. Otakar, často uváděn také jako Otaker nebo Arthur, se narodil 21. července 1917 ve Winfield, New York. Rodina napřed žila v Queens County, kde se Otakorův otec živil jako pojišťovací agent. Později se přestěhovali do vesnice s názvem, Bohemia v Suffolk County ve státě New York kterou založili v roce 1855 čeští přistěhovalci. Vyrůstal spolu se třemi bratry a třemi sestrami.

Zde vystudoval místní gymnázium a později pracoval v rodinné pekárně, kterou založil jeho otec a pracoval zde po boku svých třech starších bratrů. Zde patrně vznikla jeho přezdívka Baker - Pekař. Jeho velkým koníčkem byla jízda na motocyklu, pro kterou byl v místní oblasti velmi známý. Do armády narukoval již v roce 1936, kdy sloužil u polního dělostřelectva na Hawaii. Odtud byl po dvou letech služby čestně propuštěn, jelikož si odsloužil dva roky služby v cizí zemi. Po opuštění armády začal pracovat pro Grumman's Aviation Corporation, kde se podílel na výrobě letounů pro armádu.

Po útoku japonců na Pearl Harbor, Otakar týden po napadení, 12. prosince 1941, dobrovolně znovu vstoupil do americké armády a stal se tak prvním z vesnice Bohemia, kdo narukoval do armády po této události. Přihlásil se k výsadkové jednotce 101st Aiborne Division, kde byl přidělen k 377th Parachute Field Artillery Battalion - Battery A, jelikož již dříve sloužil v americké armádě u polního dělostřelectva na Hawaii. Po vstupu do armády si prošel výcvikem v Camp Edwards v Massachusets a Fort Benning v Georgii. Do armády narukoval i jeho starší bratr Sgt. William Cerny, který v době ztráty Otakara byl umístěn na letecké základně Mitchel Field ve státě New York. Další z jeho bratrů Joseph C. Cerny Jr. sloužil u civilního námořnictva, se kterým cestoval až do Ruska.


h2

Otakar se svými bratry, když pracovali v rodinné pekárně. Otakar je na fotografii první z leva.

h2


Den D


Otakar odplul na lodi S.S. John Ericsson do Anglie spolu se svojí jednotkou v září 1943 v rámci příprav na invazi do Evropy. Do Liverpooli v Anglii připluli 18. října 1944 a byli umístěni poblíž Newbury. Během zimy prošel Otakar se svojí jednotkou mnohými cvičeními v Anglii pro budoucí invazi. Než invaze začala, zasnoubil se s Margaret Weis z Brookylnu, které poslal z Anglie diamantový zásnubní prsten.

Během Dne D měla 377th Parachute Field Artillery Battalion seskovou zónu "A" společně s 502nd Parachute Infantry Regiment, která se nacházela západně od vesnice Saint-Martin-de-Varreville. Úkolem 377th PFA Bn., který byl součástí 502d Regimental Combat Team, bylo během Dne D zneškodnit německou baterii čtyř houfnic ráže 122mm a množství bunkrů poblíž pláže u Saint-Martin-de-Varreville a zajistit severní křídlo 101st Airborne Division. Bohužel 377th PFA Bn. ztratila během seskoku jedenáct ze svých dvanácti houfnic 75mm Pack Howitzer M1 a celá jednotka byla rozptýlena po Normandii, stejně tak jako mnoho jiných výsadkových jednotek během Dne D.

377th PFA Bn. nebyl schopen pomoci svojí dělostřeleckou podporou postupujícímu 502nd PIR, ale z mnoho dělostřelců se stali pěšáci, kteří se připojili k bojovým družstvům. Během následujících dnů získala jednotka dvě německé houfnice a několik amerických houfnic z kluzáků. Až 14. června 1944 mohla jednotka opět působit jako dělostřelecká, díky příchodu nových houfnic z pláže.

Bohužel pro Pvt. Otakara Cerny byl Den D jeho posledním dnem. Za neznámých okolností přišel o svůj život během 6. června 1944. Poslední dopis, který jeho rodina obdržela byl z 5. června 1944, ve kterém sděloval že měl šťastnou sérii v kostkové hře a že až se vrátí domů, tak si koupí novou motorku a postaví si dům v Bohemii. V polovině července obdržela rodina telegram od americké armády, který oznamoval úmrtí Pvt. Otakara Cerny 6. června 1944.


h2

Pvt. Otakar Cerny ve službě na Hawaii (vlevo) a na fotograii před C-47 Skytrain (vpravo).

h2


Pohřešovaný v boji


Ostatky Pvt. Otakara Cerny nebyly do dnešních dnů nalezeny. Jeho jméno je vyryto, po boku dalších pohřešovaných na "Tablets of the Missing" na americkém vojenském hřbitově v Cambridge American Cemetery and Memorial v Coton v Anglii. Posmrtně mu byla udělena medaile Purple Heart, kterou obdržela jeho rodina.

Pátráním a poskytováním informací o pohřešovaných amerických vojácích se zabývá americká agentura Defense POW/MIA Accounting Agency (DPAA), která dodnes pátrá i po osudu Otakara Cerny.

Za pomoc při zpracování děkuji rodině Pilnacek-Wilson, kteří jsou příbuznými Otakarovi sestry.

Zpracoval: David Foud, 28.7.2021


h2

Detail Tablets of the Missing v Cambridge American Cemetery and Memorial v Anglii, Pvt. Otakar Cerny je uveden v prostřední části.