banner
|
start
stop

h1

Z Plzně do Plzně - Lt.Col. Lloyd J. Ptak

Příběh amerického důstojníka od 9th Infantry Regiment od 2nd Infantry Division, jehož rodina pocházela z Plzně.

h2


Příchod do USA


Lloyd Joseph Ptak se narodil 29. června 1917 v Jižní Dakotě v USA. Díky tomu, že pocházel z české rodiny, uměl česky.

Lloydův děda Joseph Ptak přišel do Spojených států amerických již v roce 1855 s jeho ženou Anna Ptak. Joseph Ptak se narodil v roce 1828 v Plzni a jeho žena Anna Ptak se narodila v roce 1829 v Červeném Hrádku u Plzně. Po příchodu do USA se Joseph Ptak a Anna Ptak usadili nedaleko Solon v Iowě, kde zakoupili 40 hektarů lesa.

Lloyd si 19. května 1943 vzal Virginii Adele Hanna Ptak.


h2

Lloyd J. Ptak se svojí ženou Virginií Adele Ptak.

h2


Služba v armádě


Lt. Col. Lloyd Joseph Ptak (O-25216) sloužil u 9th Infantry Regiment pod 2nd Infantry Division. Do armády narukoval 8. září 1940. Od 31. července 1944 sloužil jako velitel 3rd Battalionu.

Během své služby získal mnoho vyznamenání, včetně Distinguished Service Cross, které si vysloužil za boje u Saint-Lô v Normandii během operace Cobra. Dne 31. července 1944 u vesnice St. Symphorien les Buttes Groucy se jeho prapor snažil dobýt výšinu ovládanou nepřítelem a při útoku byl vystaven intenzivní palbě z kulomětů a dělostřelectva. Nařídil jedné rotě se přesunout doprava a zaútočit na cíl z boku. Po těžkých bojícch se útok roty zastavil, Major Lloyd J. Ptak se přesunul na bojiště a když viděl, že se jeho muži začínají stahovat, rychle reorganizoval své jednotky a osobně vedl k útoku na výšinu, díky tomu se povedlo opěrný bod dobýt. Později toho dne, když padla tma a probíhal noční bojový přesun, Major Lloyd J. Ptak převzal roli předního průzkumníka a vedl své muže. O tři dny později, 3. srpna 1944, když vedl svůj prapor do útoku, byl zasažen a těžce zraněn palbou z minometů. Za svá zranění obdržel Purple Heart a musel vzdát pozice velitele 3rd Battalionu. Než byl evakován do Anglie, přesvědčil se, že jsou všichni členové štábu obeznámeni se situací na bojišti a plánem postupu.

Kromě zmíněných medailí obdržel také vyznamenání Legion of Merit, Bronze Star a Silver Star. Ke své jednotce se po zotavení ze zranění vrací z Anglie v období Bitvy v Ardénách. Od 21. února až do 8. září zastával funkci velitele 1st Battalionu.


h2

Lt.Col. Lloyd J. Ptak přebírá vyznamenání od Generála Waltera M. Robertsona.

h2


Osvobození Československa


Ve svých vzpomínkách 1/Lt. Harold Sidney Fischgrund (1921 - 2007), které publikoval v novinách Daily Press ve Virginii v roce 1995, zmiňuje Lt. Col. Lloyda J. Ptaka, který sloužil s ním v 2nd Infantry Division. Zmiňuje oslavu pro plukovní velitelství, které se odehrálo po válce v Plzni, na které přišlo kromě vojáků také kolem 500 obyvatelů Plzně. Při projevech k davu promlouval Col. Philip D. Ginder a jelikož Lt. Col. Lloyd J. Ptak uměl česky, překládal jeho slova. Podle Harolda Fischgrunda, byl s Lloydem J. Ptakem s Philipem D. Ginderem dobrý kamarád a byl velmi hravý typ. Proto když Ginder promlouval k lidem, Lloyd J. Ptak jim místo toho vyprávěl, jaký je Ginder blázen, české obecenstvo propadlo ve smích.

5. května 1945 V posledních dnech dubna bylo slyšet velmi mnoho střelby v oblasti Všerub a Sv. Kateřiny, odkud se střílelo na Nýrsko, nejvíce 29. května v neděli. Po několika poměrně klidnějších dnech přijíždá ve 14:15 hodin 5. května 1945 od Kdyně tři tanky s bídlou hvězdou a malé osobní auto vyzdoben československou státní vlajkou namalovanou na dveřích. Další dva tanky přijíždějí od Orlovice. I když toho dne byly deštivé přeháňky, byla v krátké době celá náves plná lidí, jejichž pocity se nedají vyjádřit pouhým slůvkem - nejštastnějí. Velitelství americké armády v čele s kapitánem Ptákem (příjmení dokazuje český původ), výborně mluvil česky. Je ubytován u Kleinů čp. 146. Ostatní členové místní posádky jsou ubytování po různých usedlostech, kde je o ně všetraně postaráno.

Velitel 9. pluku USA Za zmínku stojí, že velitel 9. pluku 2. divize USA Josef Pták, jenž velel ve Štáhlavech tábořícímu pluku žije již ve 3. generaci v Americe. Mluví perfetkně česky. Český jazyk znají všechny tyto generace od svých rodičů, kterí jsou hrdi na svůj český původ. Poslední američtí vojáci ve Šťáhlavech. Táboření amerického vojska netrvalo dlouho. Již dne 8. května 1945 odjíždí část směrem k Rokycanům a usazuje se v Rokycanech k delšímu pobytu. S nimi odjíždí i velitel plukovník Pták. V obci zůstávají jen menší skupina vojska, pověřeného hlídkováním a udržováním pořádku.

Z armády odchází 1. května 1972. Lloyd umírá 1. června 1991, dnes je pohřben na hřbitově New Tacoma Cemetery v University Place, Pierce County ve Washingtonu.

David Foud, 19.3.2022


h2